Bağlan
Üst

SOSYAL SORUMLULUK

Sosyal sorumluluk son zamanlarda fazlası ile duyduğumuz bir cümle.
Bireylerin ya da kuruluşların genel, yazılı bazen de yazılı olmayan olgular çerçevesinde toplumun faydalarına ve yararına eylemde olması durumu.
En önemli amaç, toplumsal faydadır. Bireysel çıkarlar, kar, reklam gözetilmeksizin toplumun ihtiyaçları ve sorunları hedef alınarak gerçekleştirilen destek gerçek bir sosyal sorumluluk olarak değerlendirilebilir.
Sosyal sorumluluk projeleri sayesinde bireylerde, yaşam felsefesi, empati, fedakarlık, yardımseverlik, ait hissetme ve toplumsal değerler gibi birçok farkındalık ve olumlu kişilik özellikleri yer eder.
Çocuklarımızın, gençlerin kesinlikle bu faydalı ve örnek çalışmalarla donatılması ve yönlendirilmesi gelecekleri için örnek birey olmaları konusunda kendilerine destek sağlayacaktır.

Kraliyet Ailelerinde de sosyal sorumluluk projeleri ve çalışmaları oldukça fazla fayda ve farkındalık sağlamakta. Ulaşılamaz sanat figürleri gibi duran Kraliyet üyeleri artık tarih oldu. Gelenekler modernlikle sentezlenerek olumlu sonuçlar doğuruyor. Kraliyet Aileleri sosyal sorumluluk projeleri için fonlar hazırlıyorlar, vakıflar kuruyorlar.
Günümüz Avrupa Kraliyet Aileleri bireylerine baktığımızda artık görev tanımları içinde hayır işleri, sosyal sorumluluk projeleri kamusal görevleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu faaliyetler aynı zamanda halkla bütünleşmelerini sağlıyor ve sempati kazanmalarına da yol açıyor.

66 yıldır Britanya tahtında olan Kraliçe Elizabeth’in yıllardır yürüttüğü hayır işleri ve sosyal sorumluluk bilinci ile birçok kişi ve kuruma rol model oldu. Çocuklarını yetiştirirken çalışmaların içinde olmalarını istedi ve görev tanımlarına sosyal sorumluluk projelerini ekledi. Halen titizlikle yürüttüğü projeleri ve çalışmaları ile insanlara ulaşıyor.

Sosyal sorumluluk konusunda en önemli örnek Prenses Diana, Aids hastalarına yaklaşmaya korkulduğu bir dönemde onlar için farkındalık yaratarak onlarla sohbetler etmesi, onları kucaklaması özde yarattığı desteği ile bu konudaki bilincin artmasını sağladı ve çok olumlu sonuçlar doğurdu.
Aynı şekilde destek isteyen sporcular ve mayınlı bölgeler ile ilgili olan çalışmaları da yine çok ses getirdi. Prenses Diana’nın ışığının halkla bütünleşmesi ve içtenliği güzellikleri de beraberinde taşıyordu.

HARRY’nin IŞIĞI
Diana’nın görevlerini artık oğulları ve gelinleri üstlenmiş durumda. Son derece samimi ve içten yaptıkları çalışmalarla fayda sağlıyorlar. Prens Harry yardım faaliyetlerindeki özgün tavrı ve hareketleri ile Annesine çok fazla benzetiliyor. Abi Prens William birkaç ropörtajında bunu belirterek “Harry Annemin ışığını taşıyor” cümlesini kullandı.
Prens William ve Prens Harry yaptıkları tüm hayır işlerini Anneleri için bir anıt olarak niteliyorlar.
Prens Harry Askeri hizmet personelinin sivil hayata geçiş sürecinde karşılaşılan zorluklarla ilgili farkındalık yaratmaya yönelik kampanyalar düzenledi. Özellikle yaralılar ve hasta görevlilerin ayrıca kadınların tüm rehabilitasyon süreci boyunca ihtiyaç duydukları desteğe daha geniş bir kamuoyu dikkati çekmeyi başardı. Bu, hem fiziksel hem de zihinsel yaralanmalar için her kişi ve ailesi adına uzun vadeli destek içeren bir proje.
Bu alandaki çalışmaları Prens Harry’nin, Londra’daki Ordunun Personel Geri Dönüş Birimine gönüllü olmak, yaralı askerler ile trekking yapmak ve kadınları Güney Kutbuna, Kuzey Kutup Bölgesine götürmek ve bir dizi macerayı desteklemek de dahil olmak üzere bir dizi proje ve girişimde yer almıştır.
Invictus Oyunları Projesinde yaralı ve hasta erkek ve kadın askerlerle bir spor etkinliği için oldukça fazla çaba harcadı.
Oyunlar, kurtarma faaliyetlerine ilham vermek, rehabilitasyona destek olmak ve ülkelerine hizmet edenlere daha geniş bir anlayış ve saygı kazandırmak için sporun gücünü kullanıyor. İlk Invictus Oyunları, 2014 yılında Londra’da, ardından 2016 Mayıs ayında Orlando, Florida’da yapıldı. 2017’de Toronto’da gerçekleşti ve 2018’de Sydney’de yapılacak.
Prens Harry, her çocuğa geçmişlerinden ve durumlarından bağımsız olarak potansiyellerini yerine getirme fırsatı verilmesi gerektiğine inanıyor. Kamu ve özel ziyaret programlarıyla, dezavantajlı kökenlerden gelen çocukların beceri ve güvenlerini geliştirmelerini sağlayan projeleri düzenli olarak destekliyor.
Prens Harry aynı zamanda iyi bir sporcu. Çocukların ve gençlerin eğitim ve öğretiminde sporu kullanma potansiyelinin artması gerektiğini savunuyor. Abisi William ve Kate ile birlikte okullarda ve topluluklarda spor koçluğunun kullanılabilirliğini ve kalitesini geliştiren bir model oluşturmak için Vakfı ile birlikte çalışıyorlar. “Çekirdek Antrenör” programı, gençleri profesyonel spor antrenörleri olarak eğitime yöneltiyor. Ayrıca, birçok şehirdeki gençlerin spor koçluğu ve rehberlik alanında iş imkanı bulmalarını yol açıyor.
Dünyada birçok yeri ziyaret ederek, anaokul eğitiminden yoksun olan çocuklarla ilgili çalışmalar başlattı.
Prens Harry danışmanlık programlarının önemine inanıyor.
İngiltere’de, gençlerin şiddet ve çete ilişkili faaliyetlerde bulunmalarını engellemek için Nottingham merkezli bir programla yakından ilgilenmekte. Vakfı tarafından desteklenen program, gençlere akıl hocalığı ve liderlik konularında resmi nitelikler ve staj imkanları sağlıyor; aynı zamanda gençlerin şiddet konusunda eğitilmesine ilkokul çağında başlanmasını destekliyor, bu konuda okullar ve aileleriyle işbirliği yapıyor.
Prens Harry, 2006’da Güney Afrika’nın Lesotho kentindeki yetimlere yardım etmek için yardım kuruluşu Sentebale’yi kurdu. AIDS salgını tarafından yetim kalmış çocukların durumunda iyileştirmeler sağlanmasına destek oluyor. Lesotho Prensi Seeiso ile birlikte, çocuklar ve gençlerle, özellikle de yetimlerin çalıştığı topluluk örgütlerine uzun vadeli destek sağlıyorlar.
“Sentebale”, Lesotho’daki insanların birbirlerine veda ederken kullandıkları ‘beni unutun’ anlamı taşır. Özellikle bu isim seçilmiş.
2016 yılında Prens Harry, HIV / AIDS’le bilinci artırmak kapsamında, Guy ve St Thomas Hastanesi’nde farkındalığı artırmak ve test edilmenin ne kadar kolay olduğunu tanıtmak için bir kamuoyu önünde HIV testi gerçekleştirdi.
Güney Afrika’yı birkaç kez ziyaret eden Prens Harry, Afrika’nın doğal mirasını korumak ve hem yaban hayatı hem de yerel toplulukları desteklemek için çalışmalar başlattı Namibya, Tanzanya, Güney Afrika ve Botsvana’daki bu tür projeler için 3 ay bizzat çalıştı. Hayvanların kaçak avlanmaması için bilinçlendirme çalışmalarına katıldı. Yaralı hayvanları tedaviye eşlik etti.
William, Kate ve Harry’nin birlikte emek verdikleri “Heads Together” zihinsel sağlık sorunları olan insanlara hayati yardım sağlamak için ülke genelinde mevcut ilerlemeyi arttırmayı amaçladı.

MEGHAN
İngiliz Kraliyetinin yeni gelini Meghan, çocuk yaşlarında aktif bir sosyal sorumluluk gönüllüsü, Annesi ile Jamaika’da yardım çalışmalarına katılmış.
Şükran günlerinde Annesi ile birlikte evsizlere yemekler hazırlamış.
11 yaşında Hillary Clinton’a yazdığı mektupla kadınlar hakkında destek almış.
Meghan, hayır işleriyle özenle ilgileniyor. Afganistan’daki ABD kuvvetlerini ve ailelerini ziyarete gidiyor, menstrüel sağlığın duyurulması için Delhi ve Mumbai’de kadınlarla buluşuyor, yardım dernekleri için iş birliği yapıyor. Onun bu tür hayır işleriyle uğraşması Prens Harry ile ortak noktalarından biri. Meghan, İnsan hakları, cinsiyet eşitliği, hayvanlar, küresel ısınma, çevre konularında sıkı bir aktivist.
Açlıkla mücadele veren World Vision Canada derneğinde çok büyük rol oynuyor.
Aynı zamanda Birleşmiş Milletler kadın elçisi.
Meghan tam bir hayvansever, sokaktan kurtardığı 2 köpeği var. Her sabah ilk işi köpekleriyle vakit geçirmek oluyormuş.

CAMBRIDGE DÜŞESİ KATE
“Tüm çocuklara duygusal güçlerini inşa etme ve geleceği için güçlü bir temel oluşturmak anne-babalar ve öğretmenler olarak görevimizdir” cümleleri kendine ait olan Kate, Çocukların Zihinsel Sağlığı Kampanyasında eşi William ve Harry ile birlikte başkanlık yapıyorlar.
M-PACT Plus’ı başlattılar. Proje, ebeveynleri uyuşturucu veya alkol kullanımından etkilenen çocukların eğitimini içeriyor.

Çocukların palyatif bakımı :
Cambridge Düşesi, çocuk istismarlarının önlenmesinin ve palyatif bakımın önemini destekleyen çalışmalarda bulunuyor. Kraliyet angajmanları, hayırseverlerin himayeleri, eğitimli hospis gönüllüleri ile ailelere sunulan hizmetlerle oldukça ses getirdi. Norfolk’ta yeni bir çocuk merkezi The Nook’u inşa etmek için yaptıkları büyük bir bağış toplama kampanyasında yoğun destek verdi.
Kate desteği ile fark yaratabileceğini düşündüğü 13 sosyal sorumluluk projesinin başkanlığını ve çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Danimarka Veliaht Prensesi Mary birçok ulusal organizasyon, kurum ve vakıfların himayesinde çeşitli dernek ve toplumların fahri üyesi olarak aktif çalışmaları yürütüyor.

NORVEÇ KRALİÇESİ SONJA
Kraliçe Sosyal Sorumluluk, çevre, insanlar ve tüm canlılar özellikle de gençler konusunda fedakar bir bilinçle faydalı çalışmaları özenle yürütüyor.
Kraliçe Sonja’nın sorumlu olduğu projeler :
Elverum Müzik Festivali
Göçmen ve Mülteci Kadınlar için Kaynak Merkezi
Halk Müziği ve Dans Ulusal Birliği
Norveç Halk Sanatı ve El Sanatları Cemiyeti
Norveç Bahçıvanlık Cemiyeti
Atina’daki Norveç Enstitüsü
Roma’daki Norveç Enstitüsü
Norveç müzeler derneği
Norveç Ulusal Opera ve Balesi
Oslo Oda Müziği Şenliği
Oslo Filarmoni Orkestrası
Kızıl Haç Kuzey Amerika Birleşik Devletleri Dünya Koleji
Kraliyet Norveç Kalkınma Topluluğu
Eski Norveç Anıtlarının Korunması Derneği
Norveç Gençlik Orkestrası Derneği (UNOF)

Norveç Kraliçesi Sonja ve gelini Veliaht Prenses Mette-Marit sosyal sorumluluk bilincini halkla bütünleştiren Kraliyet üyelerinden. Vakıfları ve projeleri ile yarattıkları farkındalıkların yanı sıra halkın planladığı sokakları temizleme, sahillerdeki çöpleri toplama etkinliklerine gönüllü olarak katılıyorlar. Prenses eşi Hakoon ile birlikte evsizlere yemek dağıtımına bizzat katılıyorlar.

Mette-Marit’in bir yardım planlaması ciddi skandala yol açtı, kendi yorumumu katmadan sizlere aktarmak isterim :
Saray çalışanı eşcinsel bir çiftin Hindistan’da taşıyıcı anne yöntemi ile dünyaya gelen ikiz bebeklerini ülkeye getirebilmek için filmleri konu olabilecek bir plan kurmuş.
Çift Norveç’te taşıyıcı anne yönteminin yasak olması nedeniyle Hindistan’da bir kadın ile anlaşmış fakat Hindistan kendilerine vize vermemiş.
Yardım etmek isteyen Prenses Mette-Marit, diplomatik pasaportunu kullanarak ülkeye girip, dadı taklidi yaparak bebekleri teslim almış. İkizlere 4 gün Hindistan’da baktıktan sonra onları Norveç’e getirerek teslim etmiş.
Bir gazetecinin havaalanında Prenses’i tanıması gizli planı, su yüzüne çıkardı ve ülke gündeminde bomba etkisi yarattı. Halk ve basın ‘kurtarma hikayesi’ karşısında ikiye bölündü. Bir grup Prenses’in yardımseverliğini yere göğe sığdıramayarak sadece destek olmaya çalıştığını, suçlanmak yerine kahraman ilan edilmesi gerektiğini savunmaya başladı. Hatta taşıyıcı anneliğin yasallaştırılması gerektiği yönünde tartışmalar başladı.
Diğerleri ise Prenses’in “diplomatik kimliğini kullanarak yasadışı bir işe ortaklık ettiğini” öne sürdü. Mette-Marit “gitmeden önce çok iyi düşündüğünü ve insan olarak taşıdığı değerler doğrultusunda bir seçim yaptığını” söyledi. Hindistan’a gitme fikrinin kesinlikle kendi insiyatifi ile olduğunu söyledi.
Prenses Mette-Marit’in resmi olarak sorumluğu olduğu projeler :
Agder Bilim ve Edebiyat Akademisi
FOKUS – Kadın ve Gelecek Forumu
Kristiansand Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali
Norveç Zihinsel Sağlık Konseyi
Norveçli Kız Korosu
Norveç Rehberi ve İzci Derneği
Norveç Kütüphane Derneği
Norveç Kızıl Haç

İsveç İnsan Hakları ve Sosyal Sorumluluk bilinci en yüksek üklelerden. Kraliçe Silvia ve Veliaht Prenses Victoria yoğun zamanla vakıflarla ve sosyal projelerle ilgilenmekteler.
Kraliçe ve Victoria daha faydalı olabilmek adına işaret dilini öğrenmişlerdir.
İsveç Veliaht Prensesi Victoria ülkesinde yaşayan ve töre cinayetine kurban giden Türk Fadime Şahindal ın cenaze törenine katılarak üzüntülerini iletti.
İsveç bu üzücü olayı takip etti ve Prof.Unni Wikan Fadime nin yaşamını kitap haline getirdi.
Kraliçe Silvia’nın sorumluluk faaliyetleri :
İsveç Çocuk Kanser Vakfı
İsveç Mağdur İnsanları Derneği
İsveç Meme Kanseri Derneği
İsveç Hemofili Derneği (FBIS)
İsveç Kadın Sanatçıları Derneği
İsveç Çocuk Kalp Derneği
Mayflower Yardım Vakfı
İsveç Ulusal İşitme Engelliler ve Dil Engelli Çocuklar Birliği
İsveç Ulusal Astım ve Alerji Derneği
Çocukları Kurtarın Vakfı
Hospis Bakım Vakfı
Livslust Eğitim Destek Programı
İsveç Parkinson Hastalıkları Derneği Araştırma Vakfı
İnme – Beyin Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Birlik
İsveç Atları Koruma Vakfı
İsveç Disleksi Derneği
İsveç Atletizm Birliği
İsveç Parasport Federasyonu
İsveç Depresyonun Önlenmesi ve Tedavisi Komitesi
İsveç Tıbbi Araştırmalar Topluluğu
İsveç Sporunun Teşviki ve Geliştirilmesi Merkezi Birliği
İsveç İkizler Kasabası Birliği
Palyatif bakım
Årrenska – Nadir Hastalıklar Ulusal Yeterlilik Merkezi

Veliaht Prenses Victoria’nın sorumluluk alanları :
Karolinska Hastanesi: Tobias Vakfı
Çocuk Diyabet Vakfı
Stockholm Su Vakfı
Astrid Lindgren Çocuk Hastanesi Vakfı
İsveç Beyin Vakfı
Veliaht Prenses Victoria Vakfı
Amerikan-İskandinav Vakfı
İsveç Kadınlar Gönüllü Savunma Teşkilatı
Stockholm Şehir Misyonu
Skogsmulle ve Ben Ur & Skur çocuk doğa aktiviteleri
Nadir Hastalıklar Vakfı

Belçika Kraliçesi Mathilde, BM Sosyal ve insani yardım Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması konusundaki özenle ve titizlikle çalışmalar yürütüyor.
Kraliçe Mathilde Sosyal Girişimcilik Schwab Vakfı Kurulu Üyesi aynı zamanda.

Kraliçe için Belçika’nın kalkınma işbirliği önemli bir konudur. Çocuk hakları, sağlık sorunları, yoksulluğun azaltılması, eğitim, iyi yönetim, kadınların, HIV / AIDS ve yetimlerin,
bulaşıcı hastalıklar (UNICEF / UNAIDS) konularında korunması, güçlendirilmesi gibi alanları vurgulayan bir dizi insani misyon (özellikle Afrika’da) üstlenmiştir.
Kraliçe Mathilde hayat boyu öğrenme fikrini savunmaktadır.
Dünya Ekonomik Forumu’nun Genç Global Liderlerinden biri olarak Harvard Kennedy School ve Yale Üniversitesi’ndeki liderlik kurslarına katıldı.
5 dil bilen 4 çocuk annesi Kraliçe Mathilde’nin sanat, müzik, edebiyat, spor, çevre konularına çok fazla duyarlılığı bilinir ve ülkesindeki gençlere bu konularda yeteneklerine göre eğitimler alması konusunda destektir.
Kraliçe Mathilde, UNICEF Belçika Onursal Başkanıdır ve Dünyadaki akademik meme kanseri araştırma grupları ve
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa’nın Aşılar Özel Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir.
Kraliçe Mathilde Fonu Onursal Başkanı olarak
maddi zorluklarla baş etmeye çalışan vatandaşlara,
savunmasız insanlara, çocukların eğitim eksikliklerine, kayıp ve cinsel sömürüye maruz kalan çocuklara destek vermektedir.
Kraliçe Mathilde ülkesinde ve dünyadaki tüm cinsel tacizle
mücadele konularına ayrıca önem vermekte ve önlenmesi adına çalışmalar yürütmektedir.

Hollanda Kraliçesi Maxima en aktif çalışan Kraliyet üyelerinden olma özelliğini taşıyor. Ülkesi içinde ve ülkesi dışında birçok ivme katacak faaliyetlerle bizzat ilgileniyor.
Kadınlar, çocuklar, gençler, çevre konularında oldukça duyarlı ve dünya çapındaki etkinliklerde de çözüm üretici bir rolü var.
Sosyal sorumluluk alanlarında çalışan kraliyet üyeleri ile koordineli ve destekleyici bir paylaşım içinde.

MONAKO
Monako Prensi Albert minik ve saygın ülkesini bir holding gibi yönetiyor. Monako’da belli bir yaşın üzerindeki vatandaşları için evlerinde sağlık kontrolü, temizlik, sosyalleşme alanlarında vakit geçirmeleri ücretsiz olarak sağlanıyor.
Aynı şekilde doğan çocuk sayısının az olması nedeniyle çocuklara sunulan imkanlar oldukça iyi şartları kapsıyor.
Prens Albert ve Prenses Charlene Kraliyet fonları ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile halkla iç içeler.
Afrika’da doğan Prenses Charlene çocuklar için farkındalıklara yönelik çalışmalar yürütmekte.
Aynı zamanda milli yüzücü olan Charlene imkanı olamayan çocuklar için yüzme dersleri vermiş uzun zaman.
“Ladies Lunch Monte-Carlo” Onursal Başkanlığını
“Nelson Mandela Vakfı” ile çalışmalarını denetleyerek sürdürüyor.
“Amfar” gibi hayır kurumları için fon toplama etkinliklerine düzenli olarak katılıyor.
Prenses Charlene, Özel Olimpiyatların Global Büyükelçisi olarak atandı.
“Giving Organization Trust” eşbaşkanı olarak atandı. Güney Afrika’lı platform çocukların sağlık, barınma, eğitim, aids ve çevreden korunma konuları ile ilgili.
Güney Afrika Kızılhaç için çalışıyor.
Dünya ilk yardım büyükelçiliği görevini yürütüyor.
Prenses Charlene Monako Vakfını kurdu ve bizzat yönetiyor.

PRENSES CAROLINE
Dünya Çocuk Dostları Derneğinin Başkanlığını yürütüyor
Annesi Prenses Grace Kelly adına var olan vakıfla çocuklar adına birçok imkan ve farkındalık sağlıyor. Çocukları fiziksel ve psikolojik istismardan korumak ve yeteneklerine göre eğitim almalarını sağlamak en önemli maddeleri.
Unesco iyi niyet elçisi olarak atandı, kız çocuklarının ve kadınların bilinçlenmesi çalışmalarına önem veriyor.
Prens Pierre Vakfı ile sanat ve kültürü destekliyor.
Tarımı ve tarımsal faaliyetleri desteklemesi ve fon ayırması ile dünya çapında ünvana layık görüldü.
GÜL BALOSU : Prenses Grace Kelly Vakfı’nın dünyadaki yardıma muhtaç çocuklar için Monako’da geleneksel olarak düzenlediği ve dünyanın en prestijli organizasyonlarından kabul edilen Gül Balosu her sene Monako’da düzenlenmektedir. Son yıllarda Türk misafirler de bu yardım amaçlı özel baloya katılmaktadırlar.
KIZILHAÇ BALOSU : Monako Prensi II. Albert önderliğinde, Monako Kızılhaç yönetimi tarafından geliri dünyadaki terör mağdurları ve ailelerine yardım için kullanılan baloya katılabilmek çok önemli. Balo Avrupa’nın en önemli davetlerinden olarak kabul görüyor.
Şehrimizden sevgili Hacer Özil’in bu baloya katılması bizim için gurur.

İspanya Kraliçesi Letizia, birçok konuda ülkesi adına sosyal sorumluluk bilincini aşılama çalışmalarına önem vermektedir. Mesleği gazetecilik ve habercilik olan Kraliçe için çocuklar,gençler özellikle eğitim ve sağlıklarıyla ilgili alanlar önceliklidir.
Eğitimde 6-16 yaş arası ve özellikle Mesleki Eğitim için destektir.
Okuma ve anlama kavramının, öğrencilerin entelektüel gelişimi için temel bir direk olarak teşvik edilmesi, Kraliçe’nin eğitimde başarısızlığa ve okuldan erken ayrılmaya karşı savaşmak için aktif olarak çalıştığı bir diğer alandır.
Kraliçe Letizia’nın savunduğu eğitimin diğer bir yönü, iyi fiziksel ve zihinsel sağlığın kazanılması alışkanlıklarıdır.
Çocuklarda sağlıklı alışkanlıklar edinme, beslenme, fiziksel aktivite ve kritik çağlarda erken bağımlılıklara karşı bir silah olarak sosyal becerilerin gelişimi konularını önemsiyor ve halkın bilinçlenmesi adına çalışmalar yürütüyor.
Nadir hastalıklarla ilgili bilinci ve dikkati artırmayı sürdürüyor.
Kansere Karşı İspanyol Birliği ve Bilim Vakfı’nın Onursal Başkanlığını devraldı. Halkı bilinçlendirme ve çalışmalar konusunda oldukça titizleniyor.
Halk içinde işitme,görme, yürüme ve desteğe ihtiyacı olan kişilerle ilgili duyarlılığın artması ve dünyayı onlar için yaşanabilir kılma adına bizzat çalışmalar planlıyor. Bu kişiler için kurumsal destek sağlıyor.

Hepimizin sosyal sorumluluk bilincimizin artması, dünyamıza faydalı olma adına kendi payımıza düşeni yapmamız gelecek nesiller adına umut olacaktır.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018