Bağlan
Üst

PLATINUM WEDDING ANNIVERSARY

Büyük Britanya Kraliçesi Elizabeth ve eşi Prens Philip, 20 Kasım’da 70.evlilik yıldönümlerini kutluyorlar.
Dile kolay, 91 yaşında bir Kraliçe ve 65 yıldır tahtta. Evliliğinde 70.yılını kutluyor. Platin yıldönümü.
Elizabeth Alexandra Mary Windsor,21 Nisan 1926, Mayfair, Londra doğumlu. Birleşik Krallık Kralı V.George’un torunu, York Dükü Prens Albert ile Lady Elizabeth Bowes-Lyon’un ilk çocukları olarak dünyaya geldi. Doğumu ile veliaht konumunda değildi.
29 Mayıs tarihinde Buckingham Sarayı’nda bulunan küçük kilisede Başpiskopos Kosmo Long tarafından vaftiz edildi. Ailesi onu “Lilibet” diye çağırıyordu. Kardeşi 1930 doğumlu Prenses Margaret ile büyüdü. Küçüklüğünde huzurlu ve mutlu bir ailede doğdu. Amcası Edward veliahttı ve Elizabeth’in babasının sorumlulukları amcası kadar ağır değildi.
Dedesi Kral V.George’un vefatı üzerine amcası Prens Edward Birleşik Krallık Kralı ilan edildi ama büyük bir sorun vardı. Edward, Amerika’lı Wallis Simpson ile evlenmek istiyordu, hükümet ve kilise bu evliliği onaylamadı. Edward 10 ay tahtta kaldıktan sonra, küçük Elizabeth’in ve Babasının kaderini değiştirecek tarihi kararı verdi. Aşkı için Kral olmaktan ve tahttan feragat etti ve 11 Aralık 1936’da tahtı Elizabeth’in babası Prens Albert’a bıraktı. Albert, Kral olarak VI. George ismiyle taç giydi ve öyle anıldı.
Babası 1936 yılında tahta ve taca sahip olduktan sonra 10 yaşındaki Elizabeth Birleşik Krallık Veliahtı ilan edildi. Ailece Kensington Sarayından Buckingham Sarayı’na taşındılar. Elizabeth’i ve ailesini çok büyük sorumluluklar bekliyordu artık, sakin yaşamları bir dolu sorumluluk ile donatılmıştı bir anda. Elizabeth’in geleceğin Britanta Kraliçesi olarak yetiştirilmesi gerekiyordu.
Elizabeth mükemmel aile öğretimi ve eğitimler alarak yetiştirildi. Atlara küçüklüğünden itibaren ilgi duydu hep atlarla ilgilendi. 2.Dünya savaşı sırasında 14 yaşındaki Elizabeth 13 Ekim 1940 yılında BBC’nin ‘Çocuk saati programında bir konuşma yaparak askerlere destek verdi. Elizabeth Eton College’in Başkanı rektör Henry Marten’den anayasa tarihine ilişkin dersler aldı, dadısı ile konuşmak için Fransızca öğrenmeye başladı. 1945’de Sürücülük ve mekanik mesleği dersleri aldı, askeri kamyon kullandı. 5 ay süreliğine fahri komutanlığa tayin edildi. Elizabeth 2.Dünya Savaşı’nda askeri hizmete katıldı.
Winston Churchill geleceğin kraliçesi Elizabeth’i “karakterli, zeki ve çevik çocuk” olarak tanımlıyordu.
Birleşik Krallık’ın Kraliçesi, ayrıca İngiliz Milletler Topluluğu’nun başkanı ve onu oluşturan 15 devletin kraliçesidir. Bu ülkeler Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda, Jamaika, Barbados, Bahama Adaları, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis, Fiji’dir. İngiltere Kilisesi’nin başkanı, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin Genel Komutanı, Albay, Man Adası’nın Leydisi. 29 Mayıs 1953’den 31 Mayıs 1961 yılına kadar Güney Afrika Birliği’nin Kraliçesidir. Windsor hanedanı’nın baş temsilcisidir.
II. Dünya Savaşı sonlarında Anavatan Ordusu Yardımcı Hizmetleri’nde motorlu araç kullanımı ve bakımı konusunda eğitim gördü. 1947 yılında ise Elizabeth İngiltere sömürgelerine ilk gezilerini yaptı.
Elizabeth’in Annesi savaş zamanı kızları ile ülkeden ayrılma teklifini reddetti ve “biz burada olmazsak halkımızdan bizi savunmalarını nasıl bekleriz ve onların yüzüne nasıl bakarız, ülkemizden asla ayrılmayacağız” sözleri halkın desteği ile bütünleşti.
Elizabeth savaş günlerini “soğuk, zorlu günlerdi, sığınaklarda yaşamak, nemli oldukça güç ve üzücüydü” olarak tanımlar.
Elizabeth Babasını çok sevdiğini ve hep takdir ettiğini belirtir, Annesi’ni de “dünya üzerinde tanıdığım en akıllı hanımefendi” olarak tanımlar.
Ergenlik döneminde özellikle gençlerle bağlantılı kuruluşlarla ilgili çalışmalar yaptı. Dernek ve hastane çalışmalarında etkin rol oynadı. Babası ve Annesi ile resmi ziyaretlere ve resmi toplantılara katıldı.
ELIZABETH EVLENİYOR
Geleceğin Kraliçesi için sorumluluklarını paylaşacak eş seçimi de çok fazla önemliydi. Elizabeth için henüz 11 yaşındayken oluşturulan listedeki isimler gözlem altındaydı 4 soylu aileden 5 müstakbel damat adayı vardı. Sonunda Elizabeth’in aşık olduğu adaylardan Prens Philip Ailesinin de onayı ile seçildi.
10 Temmuz 1947’de, oldukça uzaktan kuzeni olan, eski Yunanistan ve Danimarka Prensi, Kraliyet Deniz Kuvvetleri teğmenlerinden Philip Mountbatten ile nişanlandığı resmen ilan edildi. Prenses Elizabeth ile Prens Philip, 20 Kasım 1947’de Westminster Abbey’de evlendiler; Kral VI. George düğünden önce Prens Philip’i Edinburgh Dükü, Merioneth Kontu ve Greenwich Baronu ilan etti.
Elizabeth’in gelinliğinde milli simgeler işlenmişti. Kumaş Çin ipeğiydi.
Eşi, donanma üniformasını giydi ve madalyalarını taktı.
Gelin buketi mevsim çiçeklerindendi, geleneksel mersin yapraklı gelin buketini annesinin yaptığı gibi Meçhul Asker anıtına bıraktı.

Elizabeth ve Philip, 1948 yılında Prens Charles’i, 1950’de ise Prenses Anne’i kucaklarına aldı. Çocuklarının doğumunu ve vaftiz törenlerini Annesi ve Babası ile paylaşmaktan çok mutluydu Elizabeth.
Babasının hasta olduğunu bilerek ve sorumluluklarının bilincinde olarak eşiyle birlikte seyahate çıktı. Kenya’nın Sagana kentinde bulundukları sırada, 06 Şubat 1952’de çok sevdiği babasının öldüğü ve yerine kendisinin Kraliçe olduğu haberi ile ülkesine döndü. Prenses olarak gittiği ülkesine Kraliçe olarak döndü, Elizabeth’i havaalanında Başbakan Winston Churchill ve yetkililer karşıladı.
İlk Parlamento açılış konuşmasını 04 Kasım 1952’de yaptı. 1953 yılında resmi olarak taç giydi ve gerçekleştirilen Kraliyet taç giyme töreni tarihte ilk kez televizyonlarda yayınlandı. Kraliçe, 06 Şubat 1952’de babası Kral VI. George’un yerine tahta geçmiş, 02 Haziran 1953’te Westminster Abbey’de taç giymiştir.
Çok sevdiği Babasını kaybetmesi, omuzlarına binen çok ağır sorumluluklar ve aldığı eğitimler Elizabeth’i ister istemez katı ve profesyonel biri olmaya zorladı.
Prens Charles’ın bir ropörtajında anlattığı anısı aslında birçok gerçeği net olarak sunuyor. Şöyle açıklamıştı Charles “Küçüktüm ve Annem 6 ay gibi uzun bir süre seyahatteydi, havaalanına götürdüler beni Annemi o kadar çok özlemiştim ki sadece sesini duymuştum, törenle karşılanıyordu beni de sıraya soktular, Annemi uçağın merdivenlerinde görünce koşmak ve sarılmak istedim, Anneannem bana sen bir Veliahtsın öyle davranmamalısın, koşamazsın dediğinde hiçbir şey anlamadım, Annem indi ve herkesin elini sıkıyordu, benimde elimi sıktı ve geçti, donduğumu hissediyorum, Saraya döndük ve ben Annemi saatler sonra görebildim, bu benim yaşamımın travmasıydı, Annem Kraliçeydi ve bizimle sadece belli saatler ve program çerçevesinde ilgilenebilirdi”
1960 yılında Prens Andrew ve 1964 yılında Prens Edward dünyaya geldi.
Çocuklarının doğumları itibarı ile bakımları ve eğitimleri özel olarak planlandı. Özellikle veliaht olma önceliğiyle Prens Charles’in eğitimleri daha önemliydi. Çocukların saatleri, dakikaları programlıydı ve kraliyetin tüm prosedürlerinin içinde büyüdüler.
1973 yılında tek kızı Prenses Anne, Mark Phillips ile evlendi. 2 çocukları oldu Peter ve Zara. Zara Kraliçenin favori torunu olarak bilinir.
1977’de Tahta çıkışının 25.yılı, Silver Jübile özel etkinliklerle ve törenlerle kutlandı.
1981 yılında veliahtı Prens Charles Kraliyetinde uygun gördüğü Lady Di ile evlendi. Törenler çok ihtişamlıydı. Diana – Charles evliliğinden William ve Harry doğdu.
1986’da 2.oğlu Prens Andrew Sarah Ferguson ile evlendi. Kraliyet ailesine kabul gören Sarah, Kraliyet ailesi üyelerince önceleri çok sevildi, sempatik ve eğlenceli bulundu ama sonrasında başlarını ağrıttı. 2 kızları oldu Beatrice ve Eugenie.
1992’de Prenses Anne eşinden ayrıldı. Aynı yıl Timothy Laurence ile evlendi.
1996’da Prens Andrew ve Sarah Ferguson çıkan skandal sonrası Kraliçe’nin de onayıyla ayrıldılar.
1996 yılı Kraliçe’nin çocuklarının özel yaşamlarında zor bir dönemdi. Charles’in ısrarla Diana’dan ayrılmak istemesine rağmen Kraliçe son dakikaya kadar evliliğin sürmesi yönünde fikrini savunsa da bu kez kazanan Charles olmuştu. Kraliçe asla Diana ve Charles ayrılsınlar istememişti.
31 Ağustos 1997’de Diana’nın ani ölümü ile Kraliçe Elizabeth farklı ve zor bir sınavdan geçti. Haberi aldığında Kraliçe ve ailesi Buckingham’da değillerdi. Kraliçenin 3 gün ortada görülmemesi ve sarayın bayrağının yarıya çekilmemesi protesto edildi. Kraliçe’ye her zaman muhalif olanlar olmuştu ama bu kez tepkiler farklıydı. Ülkede bir sevgi seli vardı Diana tüm Kraliyetin önünde bir kişilikti ve sarayın önüne bırakılan notlar, canlı yayınlardaki yorumlar Kraliçeyi çok fazla şaşırttı. Tv ler yorumları aynen aktarıyordu. Halk “Kraliçe neden ortada yok, yasımızı neden paylaşmıyor” şeklinde çok tepkiliydi. Diana’nın ölümünden Kraliçeyi ve kraliyet ailesini suçlayan notlar ve yorumlar vardı. 3.günün sonunda saray bayrağını yarıya indirdi Kraliçe Elizabeth, eşi, William ve Harry ile birlikte sarayın dışına çıkarak bırakılan notları okuyup halkla konuştular. Bırakılan notlar ve söylenen sözler Kraliçeyi çok üzmüştü. Tv ye çıkıp halka hitap etti, yas tuttuğunu ve halkın acısını paylaştığını açıkladı. 05 Eylül 1997 de Diana için halkın istediği şekilde bir tören düzenlendi. Westminster Abbey’deki törende Kraliçe bir konuşma yaptı. Sonrasında ise Başbakan Tony Blair’e “bu dönemdeki olan olayları ve tepkileri sanırım hiç anlayamayacağım” dediği bilinir.
1999’da en küçük çocuğu Prens Edward Sophie Ryhy Jones ile evlendi. Kraliçenin gelinlerden yana şansı gülmüyordu, yeni gelin düğüne az bir zaman kala ve düğünden birkaç yıl sonra skandallara imza atıyordu. 2 çocukları oldu Louise ve James.
Kız kardeşi, Prenses Margaret felç geçirdi 09 Şubat 2002 tarihinde 71 yaşında vefat etti.
Kraliçe Elizabeth’in sevgili Annesi Ana Kraliçe 101 yaşında küçük kızının kaybından kısa bir süre sonra 30 Mart 2002’de vefat etti. Kraliçe Annesini sonsuzluğa evlendiği ve taç giydiği Westminster Abbey’den uğurladı.
2002 Golden Jübile : 2002’de tahta çıkışının 50.yıldönümü görkemli törenlerle kutlandı.
2005’de Kraliçe hiç istemediği halde Charles’in Camilla ile evlenmesine şahit oldu, Kraliçe sadece kilisede olan törene katıldı.
Kraliçe’nin tüm doğum günleri özeldir ve önemsenir, 2006’da Kraliçe 80.yaşını şenliklerle kutladı.
20 Kasım 2007 tarihinde eşiyle 60. evlilik yıldönümünü kutladı.
29 Nisan 2011’de torunu Prens William ile Kate’in evlenmesiyle çok mutludur. Kraliçe Kate’i sevmekte ve akıllı bulmaktadır.
2011 yılında 85.yaşgünü kutladı.
2012 yılındaki tahta çıkışının 60. yıldönümü görkemli törenlerle kutlandı. Elizabeth, Nisan ayında doğmasına rağmen Kraliyet geleneği gereği doğum günü her sene Haziran ayının üçüncü cumartesi günü kutlamaktadır. Kraliçenin doğum günlerinde hatıra para ve pul bastırılır. Resmi fotoğraf çekimi yapılır halkla ve basınla paylaşılır.
22 Temmuz 2013’de William ve Kate’in ilk çocukları George doğmuştur. Kraliçe geleceğin İngiltere Kralının doğumundan ve adının babasının adı olan George olmasından pek memnundur.
George’un vaftiz töreninde verdikleri tarihi Kraliçe Elizabeth-Charles-William-George resmi pozu, Kraliçe Victoria döneminden sonra bir ilktir ve Kraliçe bu fotoya çalışma masasında yer vermiştir. Kate ve William 2.çocukları Charlotte’a Mayıs 2015’de kavuştular. Çok ilginç Charlotte, Kraliçe Elizabeth’in çocukluğuna çok benziyor. Şimdilerde Kate 3.çocuğuna hamile Nisan 2018 gibi çift 3.çocuklarını kucaklarına almak için gün sayıyorlar.
Kraliçenin Elizabeth ve Prens Philip’in 4 çocukları, 8 torunları ve 5 torun çocukları var.

KRALİÇE ELİZABETH HAKKINDA BİLİNMEYENLER :
Herhangi bir görüşme sırasında çantasını koluna astığında yardımcıları Kraliçe’nin görüşmeyi bitirmek istediğini anlarlar ve müdahale ederek görüşmeyi bitirirler.
Kraliçe’nin özel ziyaretçileri ile yaptığı görüşmeler maksimum 20 dakikadır.
Kraliçe güne oldukça erken, gazeteleri okuyarak ve günlük programını ve yazışmalarını inceleyerek başlar.
Halktan gelen mesajları ve mektupları cevaplaması için özel bir birimi vardır.
Kraliçe ve Kraliyet Ailesi genellikle Noel tatillerini Sandringham Sarayında geçiriyor. Ailece topluca kiliseye gidiyor.
Parlemento açılış töreni ve konuşması Kraliçe için çok önemlidir.
Kıyafetlerinde canlı renkleri ve tek rengi tercih eder. Kıyafetleri ve şapkaları uyum içerisindedir. Kıyafet tercihlerinde Norman Hartnell, Hardy Amies, John Anderson, Stewart Parvin, Angela Kelly ile çalıştı ve halen işbirliği devam ediyor.
Geleneksel noel konuşması ve halka hitap edeceği tüm konuşmalarını önemser.
Başbakanları ile haftalık birebir görüşmesi bir gelenektir. Başbakan Kraliçeyi her hafta sarayda ziyaret eder.
Atları ve özel seyisi Kraliçe için çok önemlidir ve onlara zaman ayırır.
Royal Ascot geleneksel at yarışları törenlerine çok önem verir ve yarışları izler.
Köpekleri Kraliçe için çok önemlidir onlarla yürüyüşe çıkar, resmi poz verir. Mamalarını bizzat gümüş bir çatal kaşık takımı ile karıştırır. Hergün köpeklerine saat tam 5’de bisküi, pişmiş et ikramı yapar.
Times Nehri’ndeki Kuğu’ların tamamı, Kraliçe’nin özel mülkü kabul edilir. Yasalara göre, Kuğu eti yeme hakkı sadece Kraliçe’ye aittir. (bir süre önce bu kuğulardan birinin kesildiği ve yendiği haberlerini kanallarda izlemiştik ve bu işi yapan kişi bir Türk’tü, kuralları bilmediğini söyledi)
Kraliçe, Hayvanlara aşırı derecede düşkündür. Bir saray çalışanı, kızının hasta olduğunu Kraliçe’ye yazmış ve “Vaftiz annesi” olarak cevap yazabilir diye umut etmiş ama cevap gelmemiş. Birkaç yıl sonra aynı kişi, Kraliçe’nin köpeklerinden biri öldüğünde taziye mesajı gönderir ve Kraliçe’den bu kez yanıt alır.
Kraliçe kendisine hediye edilen tüm canlıları Londra Hayvanat Bahçesine bağışlar.
Kraliçe çevresinde sevmediği kişilere bunu net ifadeyle belli ediyor. Hatta bazı kişilere isimler taktığı biliniyor. Margaret Thatcher’dan “Buz gibi kadın”, Camilla’dan “fazla kullanılmış duruyor”, Başbakan Harold Wilson’dan “Kurbağa” Başbakan Edward Heath’den ise “Berbat hava” diye bahsettiği bilinir.
1990 yılına kadar saçlarını boyatıyordu sonrasında saçlarını boyatmadı şu an saçları gümüş rengi ve kendi saçları.
İnsanlarla temastan ve çok kalabalık içinde olmaktan hoşlanmıyor.
Kişisel servetinin 350 milyon Sterlin olduğu tahmin ediliyor. Buckingham Sarayında, Kraliçenin oldukça görkemli ve büyük bir mücevher koleksiyonu var.
1992 yılından itibaren vergi ödüyor. Eşi ve kendisi haricinde Kraliyet ailesinin hepsinin, devletin hazinesinden yıllık ödenek alması uygulamasını iptal etti.
Sarayda maliyet indirimi sağlamak üzerine çalışan bir ekip var ve Kraliçe bizzat bu ekibi denetliyor.
Saray çalışanlarının cep telefonlarını çalışırken kullanmaları yasak. Kraliçe telefon sesinden pek hoşlanmıyor.
1999 İtalya’yı ziyaretinde, Milano’da 3 yatak odalı bir otelde konakladı. Odalardan birinde sadece Kraliçe’nin ayakkabıları vardı.
Nelson Mandela ile çok iyi anlaştığı bilinirdi.
Her yıl kendisi ile ilgili çok güvendiği kişilere halkı arasında anket yaptırıyor ve bu sonuçları değerlendiriyor.
Puzzle kulübünden bulmacalar kiralıyor.
Scrabble oynamayı ve internette gezinmeyi seviyor.
Özel mesajlarını yazdığı masasında kağıdın altına özel siyah, kağıtımsı bir madde yerleştirilir. Yazdıklarının asla kopyalanmaması sağlanır.
Eşi ile ayrı yatak odalarında uyuyorlar.
Kraliyet Rolls Royce’unda giderken askeri marş dinlemeyi seviyor.
Fotoğraflarının hediye edileceği kişilere göre, çerçeve seçimi yapılır. Devlet başkanlarına gümüş çerçeve, daha alt yetkililere mavi deri çerçeve, kahverengi deri çerçeve tercih edilir. Saray çalışanlarına ise çerçevesiz verilir.
Fotoğraf çekmeyi seviyor.
Annesi vefat edene kadar her sabah mutlaka Annesi ile yüzyüze ya da telefonla konuşuyordu bilgisi vardır.
Banyosunda doğal deniz süngeri kullanıyor ve gül kokulu sabun tercih ediyor.
Balmoral Şatosunda Kraliçe yatmadan, hiçkimsenin ayrılmasına izin verilmez.
Kraliçe için alışveriş yapılan kurumlara verilen “Royal Warrant” (Kraliyet ailesi onay forsu)’na baca temizleyicisi de layık görülmüştür. Her temizlik yaptığında temiz gömlek ve kravat takan bu “bacacı”nın adı Kevin Giddings.
Eşi Prens Philip, yakınlarına Kraliçe’den “sosis” diye söz edermiş.
Kraliyet özel uçağı için saat başına yapılan masraf 11,000 Sterlindir.
Kraliyet treninin bir seferi 30,000 sterlindir.
Bir defasında Buckingham Sarayı’nda kaç oda olduğu sorulduğunda, “Bilmiyorum galiba 600 kadar var” diye tahminde bulunmuştur. Doğrusu 609’dur.
Kraliçeliği süresince 14. Başbakanıyla halen çalışıyor, Kraliçe 11 ABD Başkanı ve 6 Papa gördü.
Başbakanlarından Tony Blair , David Cameron ve Theresa May Kraliçe tahtta iken doğmuş ve sonra Başbakan olmuşlardır.
Kraliçe Elizabeth tahta çıktıktan sonra, ay yüzeyine ilk insanlı uçuş gerçekleşti (1969), Berlin duvarı inşa edildi (1961) ve yıkıldı (1989)
Kraliyet ailesinin cenaze törenleri için önceden resmi kod ismi verilerek tüm detaylar kendi onayları ile sağ iken belirlenir. Törenin yapılacağı Kilise, kimlerin davetli olacağı, okunacak mesajlar verilecek ilanlar ve basınla paylaşılacak bilgiler… Ana Kraliçe için Tay Köprüsü hazırlanmıştı, Prenses Diana’nın ani vefatıyla Tay Köprüsü biraz değişiklik ile kullanıldı, Prens Philip için Forth Köprüsü, Kraliçe Elizabeth için ise Londra Köprüsü, kod adları ile kullanıma hazır bekletiliyor.
Kraliçe Elizabeth şu an 91 yaşında ve halen araba kullanıyor, at biniyor, at binerken kask takmaması eleştiri alıyor ama Kraliçe bunu şu an ısrarla umursamıyor.

Not : Netflix tarafından servis edilen The Crown Dizisi ilk sezonu 10 bölüm olarak yayımladı ve herkes merakla 2.dönemi bekliyor. Dizi görsellik adına oldukça güzel. Dizide neden ısrarla Kraliçe Elizabeth’in özgüveni eksik, aşırı temkinli ve eğitimi çok iyi değil olarak verildiğini anlayamadım. Uzun yıllardır Kraliçe Elizabeth’i takip eden, hakkındaki kitapları okuyan biri olarak bu tanımlamalara asla katılmıyorum.

Queen Elizabeth and Prince Philip’s Platinum Wedding Anniversary: November 20, 2017
70th Wedding Anniversary.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018