Bağlan
Üst

GALLER PRENSESİ DIANA

İngilizleri ve dünyayı kendine hayran bırakan ve en çok fotoğraflanan Kraliyet Üyesi ünvanına sahip Prenses Diana.
Dünya kendisini 19 yaşında tanıdı ve çok erken vedası herkesi üzdü.
İngiliz taht sıralamasının 2. ve 4. sıradaki varisleri olan Prens William ve Prens Harry’nin anneleri.
Diana Frances Spencer, 01 Temmuz 1961 tarihinde Londra’da İngiliz aristokrasisi  içinde doğdu. Diana, kökeni Stuart’lardan gelen bir aileye mensuptu.
Diana ve ailesi Kraiyet Ailesine hep yakın oldu.  Diana, Edward John Spencer  ve Frances Spencer’in en küçük kızıydı. Annesi, babasının ilk eşiydi. Diana, İngiltere, Norfolk’ta, Sandringham Park House’da doğdu. Percy Herbert tarafından St.Mary Magdalene kilisesinde vaftiz  edildi. Diana’nın 2 ablası Sarah Spencer (1955),  Jane Spencer (1957) ve 1 erkek kardeşi var, Charles Spencer (1964)

Eşinden boşanan Frances Spencer, Diana’yı ve erkek kardeşini alarak Londra Knightsbridge’de apartman dairesine taşındı. Aynı yılın noelinde babalarını görmeye giden Spencer kardeşleri, Edward John Spencer annelerinin yanına göndermeme kararı aldı. Frances Spencer dava açsa da eski eşinin nüfuzu nedeniyle çocukları geri alamadı. Diana Annesini çok özlediğini ve göremediği için çok üzüldüğünü daha sonra hep anlattı.

1975 yılında büyükbabalarının (Albert Spencer) ölümünden sonra babaları 8.Earl yeni Kont olunca, Diana da Lady ünvanını kazandı. 1976 yılında Edward John Spencer ünlü romantizm yazarı  Barbara Cartland’ın tek kızı Raine ile evlendi. Diana, Glasgow, İskoçya’ya taşınan annesinin ve İngitere’deki babasının evleri arasında gidip gelen parçalanmış bir yaşama başlamış oldu.  Annesi ve Babasının ayrılmış olması Diana’yı fazlasıyla üzüyordu.

Diana ve kardeşleri Raine’i hiç sevmedi. Kardeşi Charles Spencer’in düğününde Raine ve Diana tartışmışlardı, uzun süre de bu görüşmeme devam etti. Diana’nın son zamanlarında görüşmeye başladılar. Diana çocukluğunda Annesi’nin gitmesinden hep üzgündü ve bunu çok zor kabulleniyordu.

Diana, 7 yaşında okula başladı. Kings Lynn’in West Heath Girls’ School eğitim yaşamının ilk basamağıydı. 1977 yılında Rougemont, İsviçre’de Institut Alpin Videmanett’e yazdırıldı ama burayı sevmedi birkaç hafta sonra eve döndü. Eğitimine İngiltere’de devam etti. Bu sırada henüz 16 yaşında olan Diana, ileride eşi olacak kişiyi ilk kez ablası Lady Sarah’ın flörtü olarak tanıdı. Ablası Lady Sarah İngiltere tahtının veliahtı, Galler Prensi Charles ile çıkıyordu.

Diana,18 yaşında okuldan arkadaşları Carolyn Pride, Virginia Pitman ve Anne Bolton ile bir apartman dairesine taşındı.

Prens Charles dünyada döneminin gözde bekarı olarak oldukça popülerdi ve aşk yaşamı basının spekülasyonlarına konu oluyordu. Prens Charles otuz yaşında ve evlilik için artan bir baskı altındaydı. Yasal olarak istenen gelinin Katolik Kilisesi’inden olmaması ve daha önce evlenmemiş olmasıydı. Geleneklere göre İngiltere Kilisesi’nin üyesi olması gereken gelinin soylu bir ailenin mensubu olması da Annesi Kraliçe Elizabeth’in ve Anneannesi Ana Kraliçe’nin isteğiydi.

Prens Charles ve Lady Diana doğadaki ilk karşılaşmaları sonrasında görüşmeye başlamışlardı. Prens Charles “Diana’nın utangaçlığından ve samimiyetinden etkilendim” demişti bir açıklamasında.

Tüm istenen özellikleri taşıyan Diana’nın, Charles’le evliliğine Spencer’ler ve Kraliyet Ailesi sıcak bakıyordu. Çünkü bu evlilik İngiliz hanedanın gelecek planları için çok önemliydi. Diana Kraliçe’nin ve Kraliyetin tüm istediği unsurları taşıyan ideal bir gelin adayıydı. Özellikle, Kraliçe Elizabeth’in Annesi Queen Mother Diana’yı çok seviyor ve destekliyordu.

Charles ve Diana’nın görüştüklerini duyan basının ilgi odağı artık Diana’ydı. Diana’nın her adımı takibe alınmıştı. Diana her adımında peşinde bir paparazzi ordusu buluyordu. Utangaç tavrı, yan gülüşü, doğallığı ve samimiyeti ile halkın sevgilisi haline geldi. Dantelli eteği ile olan fotoğrafı bir anda yankılandı ve Prens Charles “çok güzel, çok yakışmış” olarak yorumladı müstakbel eşinin fotoğrafını.

Sonunda Kraliyet Ailesi resmi olarak ve o herkesin çok beklediği açıklamayı yaptı.

Nişanları 24 Şubat 1981’de resmiyet kazandı. Diana bir anda tüm dünyada da tanındı. Utangaçlığı, tarzı, saçları çok beğenildi. Mavi kıyafeti ve saçları tüm dünyada taklit edilmeye başlandı.

Kraliyet nişanın ilan edilmesiyle katıldığı ilk resmi balosunda giydiği straplez siyah elbise ile adeta herkesi büyüledi. Prens Charles “gözlerimi Diana’dan alamıyorum” diyordu…

Monako’nun efsane Prensesi Grace Kelly bu baloda Diana ile tanışmış ve sohbet etmişti. Grace Kelly, Diana için “harika asil bir hanım kendisine ve ışıltısına hayran kaldım” demişti.

Diana nişan sonrası düğün hazırlıklarıyla ilgilenmek için Clearance House’a taşındı. Düğüne kadar evi burasıydı.

Sonunda beklenen gün geldi. 29 Temmuz 1981’de insanlar dünya televizyonlardan naklen verilen ve rekor izleyiciye ulaşan, St.Paul Katedrali’nde gerçekleştirilen düğün töreni için ekranları başına geçti. Türkiye düğünü naklen vermedi ama aynı akşam ana haber sonrasında geniş bir özet olarak yayınladı. İzlenme konusunda dünyada bir rekor kırıldığı Kraliyet Düğün töreninde 20 yaşındaki Daina’nın utangaçlığı gözlendi. Dünya liderlerinin davetli olduğu törende Diana, Cantebury Başpiskoposu’nun onayıyla Britanya Veliahtı Charles ile evlenerek Galler Prensesi oldu. David Emmanuel imzalı muhteşem tafta, üzeri dantel ve değerli taşlarla süslü gelinliği ve ihtişamlı kuyruğu ile kuğu gibi  St.Paul Katedralinin merdivenlerinden inişi dillere destandı.  Başında Spencer aile tacını taşıyordu.

Gelecekte Birleşik Krallık tahtının Kraliçesi olmaya adaydı. Galler Prensesiydi (İngiltere’de Veliaht Prens in eşine verilen unvan) ve gelecekte olacak çocuk ya da çocukları da Birleşik Krallık tahtının ilk sıralardaki varislerinden olacaktı.

Diana’nın babası düğün günü BBC kameralarına “Yüzyıllardır Spencer Ailesi’nin Monarşiye değerli katkıları olmuştur. Eminim bu günden itibaren geleneğimizi Diana yaşatacak, içten sadakatiyle Kraliyet Ailesi’ne eşsiz hizmetlerde bulunacaktır”  şeklinde konuşmuştu.

Diana’nın tarzı, kıyafetleri, ziyaretleri, sosyal sorumluluk bilinci, hamileliği, bebeklerinin doğumları, Anneliği ve vaftiz törenleri ile basının birinci önceliği oldu hep. Diana’nın her adımı, her sözü, her kıyafeti basının önceliğiydi. Basın ve halk Diana’yı çok seviyor ve destekliyordu.

Balayı ve hemen sonrasındaki hamilelik haberi Diana’yı çok mutlu etti. 21 Temmuz 1982’de Diana  ilk kez Anne oldu. Prens William dünyaya gelmişti. İlk bebeğin erkek olması Kraliyet adına çok sevindiriciydi. Diana’nın, Prens William’ın vaftiz törenindeki samimiyeti, doğallığı ve Annelik içgüdüleri ile yine halkı büyülemişti.

2.çocukları Harry 15 Eylül 1984’de dünyaya geldi.  Diana çocukları ile çok ilgili bir Anneydi. William ve Harry’nin tüm ihtiyaçları ve eğitimleriyle bizzat ilgileniyordu.

Diana, Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalışıyordu.  Halk Diana’nın yaptığı görüşmeleri, hizmetleri içten, doğal, samimi ve sevecen olarak niteliyordu.

Evsizler, Aids Hastaları, Çocuk hakları ve çocuk sağlığı, Mayınlar konusunda birçok çalışmalar yürüttü.

Rahibe Teresa ile yardım projelerinde yer aldı.

Halkın ve basının Diana’ya olan sevgisi sonsuzdu. Prenses Diana, İngiliz Monarşisinin önündeydi ve Kraliçe dahil tüm Kraliyet Ailesi üyelerinden daha fazla seviliyor ve destekleniyordu.

Prens Charles’in “Benim yapacağım hiçbirşey Diana’nın çizgisine yaklaşamaz” diye sitem etmiş ve bu manşetlerde yer almıştı.

Diana ve Charles arasında 12 yaş fark vardı. Zevkleri, sevdikleri sporlar farklıydı. Aralarında iletişim problemi olduğu açıkça görülüyordu. Diana duygularını saklayabilen biri değildi ve üzgün olduğu zaman bu hemen anlaşılıyordu.

Evlilikleri ile ilgili sürekli haberler çıkıyordu. Gazeteler hergün ayrı bir manşetle yayınlanıyordu. Basın evliliklerinin yolunda gitmediğini ve Charles ile Camilla’nın görüştüklerini iddia ediyordu. Diana, tüm bunların yanında yeme bozukluğu ile uğraşmak zorunda kalmıştı.

Diana ve Charles, 1992 yılında ayrı evlere taşındı, Prens Charles Highgrove evinde kaldı ve Diana Kensington Sarayında çocukları ile yaşıyordu.

Kraliçe Elizabeth ve Kilise Veliahtın boşanmasına kesinlikle karşıydılar.

1995 yılında Diana ‘Panorama’ programına katıldı. Tüm yaşamını kendi dilinden net ifadelerle anlattı. Tüm sorulara cevap verdi.

“Bu evlilikte biz üç kişiydik, yani biraz kalabalıktı” dedi, ve boşanmak istemediğini söyledi.

“Eşinin kendisini sevmesini istediğini ama Charles’in başkasına aşık olduğunu ve kendisine çok istemesine rağmen şans tanımadığını” gözyaşları ile anlattı. “İngiltere’nin Kraliçesi olamayacağını bildiğini ve Kalplerin Kraliçesi olmak istediği” cümlesi Birleşik Krallıkta şok etkisi yarattı. Röportaj 20 Kasım 1995’te BBC One kanalında yayınlandı, daha önce hiçbir prenses o kadar açık konuşmadığı için herkes şaşkındı.  22,8 milyon kişi onu izlemişti.

1995 yılında Kraliçe Elizabeth ve Başbakan, Panorama röportajını izledikten sonra, Charles ve Diana’ya ayrılmamalarını önerdiklerini bildirseler de Charles çok kararlıydı ve 28 Ağustos 1996’da boşanma resmi olarak gerçekleşti.

Boşanma ile birlikte Diana’nın unvanı değiştirildi, artık Majesteleri (Her Highness) Galler Prensesi değil, sadece Prenses Diana olacaktı. Tekrar evlenirse prenseslik unvanı da geri alınacaktı.

Annesinin ünvanının alınmasına çok üzüldüğünü gören Prens William Annesine, “Ben Kral olduğumda senin ünvanlarını geri vereceğim” dediği bilinir.

Diana boşanma sonrası ilk 1yıl içinde oğullarıyla sadece iki ay birlikte zaman geçirebildi ve bu Diana’yı çok üzdü.

Andrew Morton bir kitap yazdı, kitabın adı, Diana’nın biyografisi.

Diana 1997 yılında Dodi El Fayed ile birlikteydi. Birlikte akdenizde tatile çıktılar, paparazzilerin kendilerini rahat bırakmaması üzerine Paris’e dönmeye karar verdiler.

31 Ağustos sabah gece yarısı Dodi El Fayed’in apartmanına gitmek için Paris Ritz Otelinin arka kapısından çıktılar fakat paparazziler yine takipteydi. Paris Alma tünelinde korkunç bir kaza oldu. Dodi El Fayed olay yerinde, Diana ise hastanede yaşamlarını yitirdiler. Kaza ile birçok olasılık ve ihmaller yazıldı ama hepsi iddia olarak kalmanın ötesine asla gidemedi.

Prens Charles ve Diana’nın ablaları Paris’e Diana’nın cenazesini almaya gittiler.  Birleşik Krallıkta 6 gün resmi yas ilan edildi ve Diana için sarayın önüne yüzbinlerce not ve çiçek bırakıldı. Sarayın bayrağının yarıya çekilmemesi, Kraliçe Elizabeth ve Kraliyet Ailesinin görülmemesi halkın arasında tepki verdi ve “halkın acısını paylaşmıyorlar” olarak yorumlandı. Gelen tepkiler üzerine Kraliçe Elizabeth yorumsuz kalma kararını tekrar gözden geçirmek zorunda kaldı. Kraliyet ailesi ve Kraliçe Elizabeth sarayın dışına çıkarak çiçeklerin üzerine yazılan notları okuyup, halkla konuştular. Kraliçe Elizabeth o süreçte yaşadıklarını “Olanları ve tepkileri sanırım asla anlayamayacağım” olarak yorumladı.

Kraliçe Elizabeth tepkiler üzerine bir konuşma ile halka hitap etti.

06 Eylül 1997`de Westminster Abbey’de yapılan görkemli bir veda töreniyle Diana sonsuzluğa uğurlandı.

Prens Harry’nin yazdığı “Mommy”(anneciğim) notunu  Annesinin tabutuna bırakması herkesi çok üzdü. İngiltere’de bütün kanallar canlı olarak töreni yayınladı.

Tony Blair Diana için ‘Halkın Prensesi’ dedi.

Elton John “Candle in the wind” şarkısını Diana için yazdı.

Kaza ile ilgili birçok spekülasyon üretildi ve öylece kaldı.

Diana, “Zamansız Masal Prensesi” olarak gönüllerdeki yerini hala koruyor, hala haberleri ve fotoğrafları çok ilgi çekiyor. Hala çok seviliyor. Hala doğum günü kutlanıyor.

Gelecek zamanlarda da Kraliyette ve halkta bayanlara ilham vermeye devam edecek gibi…

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018