Bağlan
Üst

QUEEN BEATRIX

QUEEN BEATRIX

Beatrix Wilhelmina Armgard, 31 Ocak 1938 doğumlu
II. Dünya Savaşı sırasında Hollanda Kraliyet ailesi Londra’ya gitmek zorunda kaldı. Beatrix 1 ay Londra’da kaldıktan sonra annesi ve kız kardeşiyle birlikte Kanada’nın Ottawa kentine taşındılar. Beatrix anaokulu ve ilköğretim okulunu Rockcliffe Park Public Okulu’da sürdürdü.

Kraliyet ailesi 2 Ağustos 1945’te yeniden Hollanda’ya döndü. Beatrix on yaşındayken Hollanda tahtının varsayımsal mirasçı oldu. Üniversite eğitiminde sosyoloji, ekonomi, parlamenter tarih, anayasa okudu. Ayrıca Surinam kültürü okudu. Lieden Üniversitesinde Hollanda Kraliyeti, uluslararası meseleler, uluslararası hukuk, ekonomi, fıkıh ve Avrupa hukukuyla ilgilendi. Temmuz 1961’de Hukuk diploması aldı.

28 Haziran 1965 yılında Alman aristokrat Claus von Amsberg ile nişanlandı. Nişanlısının Alman olması nedeniyle halk oldukça tepki verdi, zamanla Prens Claus halk tarafından sevildi. 10 Mart 1966 tarihinde evlendi.

3 oğulları oldu. Willem-Alexander (1967) (günümüz Hollanda Kralı), Johan Friso (1968-2013) ve Constantjin (1969).

30 Nisan 1980 tarihinde tahta çıktı.

33 sene süreyle Hollanda Kraliçesi olduktan 30 Nisan 2013 tarihinde tahtını oğlu Willem-Alexander’a bıraktı. Tahtından feragat etmesinden sonra 3 resmi unvan kullanmaya başladı: Royal Altes Hollanda Prensesi Beatrix, Orange-Nassau Prensesi ve Lippe-Biesterfeld Prensesi. Kısaca “Prenses Beatrix” olarak anılmaktadır.

Tahttan feragat etmesinden sonra çığ kazasında yaralanan 2.oğlu Johan Friso’yu kaybetti.

Beatrix’in 8 torunu var.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018