Bağlan
Üst

PRE WEDDING

KRALİYETİN KINA GECELERİ
Çok keyiflidir evlilik öncesi hazırlıklar, mutluluğun sinerjisi, dileklerin umudu, paylaşım dolu özgün zamanlar. Geleneklerimizle, adetlerimizle, yeni detayların harmanlanması ile güzel hazırlıklar. Yöresine ve tercihe göre değişen, gelin hamamı, çeyiz hazırlığı, kına gecesi, maniler, müzikler, keşkekler, zerdeler…
Kraliyet ailelerinde her ne kadar belli prosedürler geçerli olsa da yine her Kraliyet Ailesinin kendine özgü törenleri ve hazırlıkları vardır. Kraliyet düğünü öncesinde 2 ailenin ve özel davetlilerinin katıldığı “pre wedding” olarak isimlendirilen aktiviteler ve resepsiyonlar düzenlenir.
Evlenen kişi veliaht ise bu resepsiyonlar 2 ya da 3 gün sürebilir.
Davetler sade ama çok özel detaylarla hazırlanır.
Kraliyet ailesindeki bayanlar ve davetliler şıklık olarak gelinin önüne geçmemeye özen gösterirler.
Davet öncesinde basın ile fotoğraf paylaşımı yapılır.
Birkaç gün süren davetlerde konser etkinliği yapılmışsa halk da davet edilir.
Damadın sağdıcı ve gelinin baş nedimesi bu resepsiyonlarda çift için birçok detayı kontrol eder.

Kraliyet “pre wedding” resepsiyonlarından detaylar

Pierre Casiraghi & Beatrice Borromeo
Monako Prensesi Caroline’in oğlu Pierre ve İtalya’nın ünlü aristokrat ailesi Borromeo’ların kızı Beatrice’in resmi nikahlarını Monako Sarayında 25 Ağustos 2015 de yapıldı. Davetliler kraliyet resmi nikahı sonrası Monako Sarayı bahçesinde Monako tarzı piknikle ve gece resepsiyonla ağırlandı. Beatrice resmi nikahında Valentino imzalı pembe elbisesi ve saçlarında çiçekleri ile beğenildi. Düğün için Beatrice’in ailesinin sahip olduğu Maggiore Gölündeki Borromean Adası tercih edildi. Düğün öncesi 31 Temmuz 2015’de pre wedding resepsiyonu verildi. İtalyan kız tarafı Borromean Adasında çok özel bir parti ile misafirlerini ağırladılar. Davetliler düğüne akdenize özgü şık, ergonomik kıyafetlerle ve sandaletlerle katıldılar. Damat Pierre adaya sürat teknesi ile geldi. Pierre spor şıklığı ve yakışıklılığı ile dikkat çekti. Kraliyet gelini Beatrice, Valentino fildişi elbisesi ve gladyatör sandaletleri ile yine çok zarifti. Saçındaki çiçekler yine çok beğenildi. Davetliler adaya teknelerle ulaştılar. Özel davetin mönüsü de özel İtalyan mutfağı özel lezzetleri ve Borromeo ailesinin üzüm bağlarının ürünlerinden ürettikleri içeceklerle bütünleştirildi. Monako Kraliyet Ailesi, Borromeo Ailesi, Norveç Veliahtı Hakoon ve eşi Prenses Mette-Marit, Lüxemburg Prensi Felix ve eşi Claire, Eva Herzigova, Lana Del Rey davetin özel isimlerindendi. Gelinin büyükannesi İtalyan Kontes Marta Marzotto sinerjisi ile herkese enerji saçtı. Borromean Adası, Kale ve gölün bir bölümü pre wedding ve düğün töreni süresince turistlere kapatıldı.

İsveç Prensi Carl Philip & Sofia Hellqvist
İsveç Kralı Carl Gustaf ve Kraliçe Silvia, oğulları Prens Carl Philip ve Sofia onuruna Kraliyet davetlilerini düğünden 1 gün önce 12 Haziran 2015’de Stokholm Limanından misafirlerini alan Kraliyet yatında özel bir davetle ağırladılar. Kraliyet yatının Skeppsholmen Adası etrafındaki turu daveti harika görsellikle bütünledi. Müstakbel Prenses Sofia resepsiyonda Zuhair Murad 2015 imzalı uçuk mavi bir elbise giydi, Marre Hitti tarafından taranan saçları doğal dalgalı olarak açıktı. Sofia tarzı ile eleştirmenlerden tam not aldı. Damat özel davetine siyah simokin ile katıldı. Damadın sağdıcı 1990’dan beri tanıdığı yatılı okul arkadaşı Jan-Ake Hansson davette ve düğünde Prensin hep yanındaydı. Pre wedding resepsiyon mönüsü, İsveç özel lezzetleri ile Lübnan seçkin yemeklerinin birleşimi ile hazırlanmıştı. Vejeteryan olan ve sadece balık yiyen gelin Sofia için özel bir tercih yapılmıştı. Avrupa Kraliyet Ailelerinin ve özel misafirlerin ağırlandığı davet yine özel bir İsveç misafirperverliği sundu.

Prens William & Kate Middleton
Prens William ve Kate onuruna, dünyanın 4 bir yanından gelen Kraliyet Ailelerinin taçlı başları ve özel misafirler Kraliçe Elizabeth tarafından verilen davette, Londra Mandarin Oriental Hotel’de ağırlandılar. Mandarin Hotel aynı zamanda Kraliçe Elizabeth’in ilk özel dans performansını sergilediği yer. Kraliçe Elizabet’in torunu William’ın Kate ile evlenmesinden duyduğu memnuniyet tüm törenlerde yüzünden okunuyordu. Kraliçe Elizabeth davete leylak rengi parlak damask desenli elbisesi ile katıldı. Resepsiyonun davetlileri, özellikle Kraliyet ailelerinden gelen misafirlerin şıklıkları birbiri ile yarıştı. Düğün öncesi daveti Kraliçe Elizabeth’in kuzeni aynı zamanda Kraliyetin geleneksel resepsiyonlarını yöneten Party Planners şirketinin sahibi Leydi Elizabeth Anson bizzat titizlikle organize etti. Leydi Anson aynı zamanda Prenses Diana ve Charles’in düğün öncesi törenlerini de organize eden kişi.
İngiliz Kraliyet geleneklerine göre düğünden 1 gün önceki davette gelin ve damat yer almaz ve geceyi aileleri ile özel paylaşımla geçirirler.
Prens Charles, Camilla ve Prens Harry kokyeyl sonrası davetten ayrılarak Clarence House’da Prens William ile geleneklere uygun olarak özel bir kutlama yaptılar. Prens William düğün öncesi gecesini Annesinin gelin çıktığı Clarence House’da babası ve kardeşi ile birlikte geçirdi.
Kraliyet gençleri ve arkadaşları düğünden birkaç gün önce Mahiki Night Club’da parti yaptılar.
Kate düğün öncesi son gecesini ailesiyle birlikte Londra Goring Otel’de suitte geçirdi.

İsveç Veliaht Prensesi Victoria & Daniel Westling
Müstakbel İsveç Kraliçesi Victoria’nın Daniel’e aşık olması ve ailesini özellikle de Kral babası Carl Gustaf’ı ikna etmesi masalsı bir hikaye ve mutlu sona ulaşmak pek kolay olmadı. Daniel zorlu sınavlar sonrası Victoria’sına kavuştu. İsveç halkının sonsuz destek verdiği bu aşk için pre wedding kutlamaları ‘Love Stockholm 2010′ teması ilan edilerek başlandı. İsveç Kral ve Kraliçesi kızları ve damatları onuruna çok özel davetler verdi. Veliaht Prenses uçuk pembe üzeri taşlarla işli elbisesiyle ışıldıyordu. Daniel müstakbel eşinin şıklığına siyah smokin ile eşlik etti. Evlenen veliaht olunca resepsiyonlarda sindirella masalını aratmadı.
Götheborg gemisinde resmi bir resepsiyon düzenlendi – 16 Haziran
Drottningholm Sarayında Kral ve Kraliçe tarafından Victoria ve Daniel onuruna özel akşam yemeği verildi – 17 Haziran
Sturehof Kalesinde özel bir öğle yemeği daveti verildi
Eric Ericson Salonu’nda akşam yemeği daveti ve ardından Stockholm City Hall’da resepsiyon düzenlendi.
Riksdag (İsveç parlamentosu) ev sahipliğinde Stockholm Konser Salonu’nda bir gala konseri gerçekleştirildi.

Danimarka Veliahtı Frederik & Mary Donaldson
Pre Wedding kutlamalarının en görkemlilerinden biri Danimarka Veliaht Prensi Frederik ve müstakbel eşi Mary Donaldson onuruna verilen davetlerdi. Hani derler ya 40 gün 40 gece. Evlenen geleceğin Kralı olunca Avrupa Ailelerinden ve özel misafirlerden katılım da en üst seviyedeydi. Mary’nin davetler için seçtiği uçuk mavi kendinden desenli elbisesi ve kırmızı elbisesi çok beğenildi.
Mary’nin katıldığı davetlerde taktığı mücevherlerin ve tacın görkemi geleceğin Danimarka Kraliçesini ilan ediyordu.
İlk davet Mary’nin Avustralya’lı olması nedeniyle 20 Nisan’da Avustralya Büyükelçiliğinde verildi.
Langelinie Askeri Geçit töreni Kraliyet düğün törenlerinin başladığını ilan etti – 05 Mayıs
Parken in Rock’n’Royal : Parken stadyumunda halka açık konser düzenlendi –  07 Mayıs
Avustralya’lı Vali tarafından Kraliyet çifti onuruna davet verildi – 08 Mayıs
Kopenhag Limanı’nda halka açık yelken yarışları düzenlendi – 09 Mayıs
Christiansborg Sarayı’nda Kraliçe Margrethe tarafından oğlu ve gelini onuruna gala yemeği verildi
Kopenhag Town Hall’da Resmi Resepsiyon düzenlendi – 12 Mayıs
Kraliçe Margrethe tarafından Amalienborg Sarayı’nda özel bir akşam yemeği daveti verildi – 12 Mayıs
Genç misafirler için Kopenhag’da bir gece kulübünde geç saatlerde Private Party etkinliği – 12 Mayıs
Folketinget (Danimarka Parlamentosunda) Kraliyet törenine ait Resmi Resepsiyon düzenlendi – 13 Mayıs
Kraliyet Tiyatrosu Kraliyet misafirleri için gala performans sergiledi – 13 Mayıs

Hollanda Kralı Willem-Alexander & Maxima Zorreguieta
Şimdiki Hollanda Kralının, evlendiği zaman Hollanda Veliaht Prensi ünvanı taşıyan Willem-Alexander’ın düğünü çok önemliydi, Hollanda tarihe not düşülecek geleceğin Hollanda Kralının düğün hazırlıkları görkemli şekilde planlamıştı. Avrupa ve dünya Kraliyet Ailelerinden önemli isimler Hollanda’ya Kraliyet nikahına şahitlik etmeye gelmişlerdi.
Gelin Maxima pre wedding resepsiyonunda gelinliğinde olduğu gibi Valentino tasarımı orange rengi elbisesi ile katıldı. Willem-Alexander siyah smokini ile nişanlısına eşlik ediyordu.
25 Ocak 2002’de Başbakan Wim Kok ve eşi Bayan Rita Kok-Roukema Máxima Zorreguieta ve Prens onuruna Lahey’de Ridderzaal (Knights ‘Hall) bir akşam yemeği daveti verdi. Resepsiyonda özel bir müzik ziyafeti ve Lahey Kraliyet Konservatuarı Henry Purcell tarafından bestelenen bir düet sunuldu.
26 Ocak’ta Kraliyet misafirleri ile Madurodam gezisi yapıldı. Akşam Noordeinde Sarayında bir davet verildi. Maxima davetinde kırmızı ipek bir elbise seçmişti. Davete Küba dans orkestrası müzikleri ile renk kattı.
27 Ocak’ta Scheveningen Kurhaus’ta misafirler bruch ile ağırlandılar.
31 Ocak aynı zamanda kayınvalide Kraliçe Beatrix’in doğum günü, Amsterdam Dam meydanındaki Kraliyet Sarayında bir resepsiyon düzenlendi.
01 Şubat öğlende Amsterdam Concertgebouw Kraliyet Concertgebouworkest tarafından konser etkinliği düzenlendi. Akşam Amsterdam Arena stadyumunda Amsterdam belediyesi tarafından 50.000 kişi için halka açık bir etkinlik yapıldı müzik, tiyatro ve dans içeren festivalde Kraliyet çifti için düğün dansı müziği çalındı. Bu etkinliği Maxima ve Willem-Alexander ulusal düğün hediyesi olarak nitelediler.

Norveç Veliaht Prensi Hakoon & Mette-Marit Tjessem Hoiby
Olaylı ve tepkili başlayan aşkın mutlu sonu ulaşması ile düğün hazırlıkları başladı. Prens Hakoon’un sağdıcı Danimarka Veliaht Prensi Frederik ve Mette-Marit’in başnedimesi arkadaşı Linda Tanevik, Mette-Marit ve Prense düğün hazırlıklarında detaylarda yardımcı oldular. 2 gün süren Kraliyet düğünü etkinliklerinden biri Kral Harald ve Kraliçe Sonja tarafından Veliaht oğullarına düğün hediyesi olarak verilen Skaugum Malikanesinde yapıldı. 22 Ağustos 2001’de geleceğin Norveç Kralı ve eşi basının karşısına çıkarak bir basın toplantısı yaptı, sorulara samimiyetle verdikleri cevaplar halkın desteğini artırdı. 23 Ağustos’da Skaugum’da Kral ve Kraliçe tarafından özel misafirler Kraliyet resepsiyonunda ağırlandılar. Mette-Marit beyaz sade bir elbiseyi tercih etmişti. 24 Ağustos’ta Prens Hakoon ve Mette-Marit onuruna Norveç Kraliyet yatında öğleden sonra bir davet verildi. Akşam Akershus Kalesi’nde Norveç Hükümeti Kraliyet çifti ve misafirlerini ağırladı. Mette-Marit uçuk mavi elbisesiyle beğeni topladı. Kraliyet düğün günü sabahı Henie Onstad Kunstsenter’de misafirler Kraliçe Sonja’nın özel sergisini gezdiler ve öğlen yemeğinde Bolgen & Moi’de ağırlandılar.

Monako Prensi Albert & Charlene Wittstock
Sonunda Monako’nun müzmin bekar Prensi gönlünü Güney Afrika’lı Olimpiyat yüzücüsü Charlene’e kaptırmıştı. Monako Sarayı ve Halkı düğün haftasını festival tadında kutladılar. Prens ve Charlene evlilikleri ile her adımı halkla paylaştılar.
Prens Albert’in sağdıcı Chris LeVine, Prenses Grace Kelly’nin kardeşi Lizanne LeVine’in oğlu. Gelinin başnedimesi Donatella Knecht de Massy, Prens Albert’in kuzeninin eşi. Düğün öncesi tüm detaylarla titizlikle ilgilendiler.
Düğünden birkaç gün önce Monako yasaları gereği, Monako Sarayı taht odasında Prens Albert ve Charlene’in “civil wedding” diye adlandırılan resmi nikahları kıyıldı. Prens ve Prenses evlilik imzalarını Montblanc tarafından tasarlanan kendi monogramlarının olduğu, değerli taşlarla süslü özel kalemle attılar. Tören Monako halkı ile kurulan dev ekranlarla paylaşıldı. Charlene’in törende giydiği Chanel tasarımı uçuk mavi, uçları dantelli kıyafeti ve tamamladığı ceketi tam not aldı.
Resmi nikah sonrası Kraliyet Sarayı bahçesinde halka açık bir resepsiyon verildi.
Grimaldi Sarayı misafirleri olan halkı Akdeniz ve Güney Afrika yemeklerinin sunulduğu açık büfe akşam yemeği ile ağırladı. Özel ses ve ışık gösterisi yapıldı. Hercule Limanında ayrıca bir resepsiyon verildi.

İspanya Kralı Felipe & Letizia
İspanya günlerce Veliahtlarının düğün törenine hazırlandı özelliklede Madrid. El Padro Sarayında verilen davetin kusursuz olması için Kral ve Kraliçe bir anlamda seferberlik ilan etti. Resepsiyon başlarken yağan yağmur bolluk ve bereket olarak yorumlandı. Letizia özel davetine gri bir tasarım elbisesini topuz saçları ile tamamlamıştı. Damat Felipe siyah smokini ile her zaman olduğu gibi yakışıklıydı.
FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018