Bağlan
Üst

PERA PALAS JUMEIRAH ISTANBUL

İstanbul’umuzun eşsiz güzelliklerinden, Tepebaşında bir müze otel Pera Palas İstanbul. Ülkemizin gururlarından Pera Palace tarihe not düşülen birçok olayın ev sahipliğini yapmış.
Pera Palace Hotel’in masalsı öyküsü, 19.yy sonlarında başlar. Dünyaca ünlü Orient Express, 1888’de Paris-İstanbul seferlerine başlar, o zamanlarda İstanbul’da Orient Express yolcularının alışkın oldukları lüksü sağlayabilecek bir otel yokmuş. Levanten mimar Alexander Vaullary tarafından Art Nouveau, Neo-Klasik ve Oryantalist mimarisiyle 9 kat olarak tasarlanan ve yapımına 1892’de başlanan, 1895’te açılış balosu yapılan Pera Palace Hotel halen özel misafirlerini ağırlamaya gururla devam etmekte.
Orient Express’in o dönem sahibi La Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Européens, Pera Palace Hotel’in %50 hissesini almış. Otel, 1.Dünya Savaşına kadar oldukça görkemli bir zaman geçirmiş.

Pera Palace Hotel, birçok ilk olma özelliğine sahip:
Ülkemizin Avrupa Standartlarında ilk oteli
Saraylar dışında elektriğin verildiği ilk yapı
Elektrikli asansörün kullanıldığı ilk bina
ilk sıcak suyun aktığı bina detayları ile ilkler ünvanlarına sahip.

101 NOLU ODA
Otelin en değerli misafirini ağırlayan oda olarak anılıyor.
Pera Palace, 1917 yılı itibarı ile defalarca Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırlamış. Atatürk’ün evi olarak gördüğü, ülkemiz için çok önemli kararlar aldığı ve önemli misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, Atamızın doğumunun 100. yılı olan 1981’de Ata’nın şahsi eşyalarının da sergilendiği müze oda olarak hizmet vermeye başladı. Halen günün belli saatlerinde Atatürk odasını ziyaret edebilirsiniz.
Pera Palace Hotel Jumeirah’ın 101 numaralı odası Atatürk’ün en sevdiği renk şafak pembesiyle yenilenmiş. Müzayedelerden titizlikle seçilerek alınan yerli ve yabancı özel Atatürk kitapları, dönemin dergileri, imzalı fotoğraflar, kartpostallar ve madalyalarla odanın dekorasyonu zenginleştirilmiş.

Pera Palace Hotel Jumeirah 01 Aralık 2012 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğünden Demsa Group’a devredilmiş. Demsa Group, dünyanın en önemli otel zincirlerinden olan Jumeirah Group’u Türkiye’ye getirmiş. Aslına uygun olarak incelemeler ve uzun çalışmalar sonrası renove edilen yapı Metex Tasarım Grubu tarafından planlanmış.
Binanın merkezi konumundaki çok ünlü Kubbeli Salonu,
Daniel Farson’un dünyanın en güzel asansörü olarak bahsettiği ve “reverans yapan bir kadın gibi yükseliyor” olarak ifade ettiği otel asansörü,
tarihi merdivenleri ve
otel giriş kapısı ile paha biçilemez olan otel 1.derecede tarihi eser olarak kabul edilmektedir.
Pera Palace Hotel’in 16’sı süit olmak üzere 115 odası bulunuyor. Odalar misafirlerine muhteşem Haliç manzarası ziyafeti sunuyor.

Agatha Christie Odası
Dünyaca ünlü polisiye roman yazarları Agatha Christie, 1926 ve 1932 yılları arasında pekçok defa Pera Palace Hotel Jumeirah’da konaklamış. Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanını, 411 numaralı odasında yazdığı dillerde dolanır. Kayıp günlüğü ve kaldığı oda ile ilgili halen gizemli sırlar vardır denir. Günlük anahtarının replikası ve eski model daktilo, Christie’nin anısına bu odada sergileniyor. Odada aynı zamanda değişik dillerde basılmış nadide Agatha Christie kitapları da bulunuyor.

Otelin Tarihe Yön Veren Özel Misafirleri
İsmet İnönü
Kral VIII. Edward
Kraliçe II. Elizabeth
Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph
Şah Rıza Pehlevi
Yugoslavya Devlet Başkanı Tito
General Franz von Papen
Zsa Zsa Gabor
Greta Garbo
Sarah Bernhardt
Alfred Hitchcock
Pierre Loti
Jacqueline Kennedy
Ernest Hemingway
Ninette de Valois
Mata Hari, Cicero
Mikis Theodorakis

Orient Bar : Yıllar boyunca İstanbul aydınlarının buluşma noktası olmuş bir adres.
Patisserie de Pera : Bir İstanbul klasiği lezzetler ve eşsiz atmosfer.
Kubbeli Salon : Masalsı görkemi ile haftanın her günü İlham Gencer’in canlı piyano müziği performansıyla akşamüstü çaylarına ev sahipliği yapıyor.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Keyifli Keşif Noktaları

  • BEYLERBEYİ

    Eşsiz boğaziçinin incilerinden Çengelköy ve Kuzguncuk arasında bir güzellik Beylerbeyi.  Boğaziçi Köprüsünün anadolu ayağının ev sahibi, eşsiz Beylerbeyi Sarayı, tarihi Beylerbeyi...

    seldagoktas8 Temmuz 2018
  • MINSK

    Beyaz Rusya’nın başkenti, Stalin’in şehri, tertemiz ve saygılı Minsk.

    seldagoktas24 Nisan 2018