Bağlan
Üst

PAMUKKALE

Hierapolis – Pamukkale

Denizli’ye 18 km. mesafede Hierapolis antik kenti Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak isimlendirilmiştir. Antik kentte birçok tapınak ve dinsel yapı vardır.  Ünlü antik coğrafyacı Strabon ve Ptolemaios’tan elde edilen bilgilere göre, Karia’nın Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakınlığı ile Hierapolis’in bir Frigya kenti olduğu fikrini benimserler.
Adının, Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un eşi Amazonlar kraliçesi Hiera’dan dolayı, Hierapolis olduğu bilgileri vardır.
Deprem kuşağındaki kent, Neron dönemi depreminden büyük zarar görmüş ve yenilenmiştir. Depremler kentin Hellenistik özelliğini kaybettirmiş ve Roma kenti görünümünü almıştır.  Hierapolis, Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir merkez olma özelliğini korumuştur. Hierapolis, XII. yy sonlarına doğru Türklerin eline geçmiştir.
HIERAPOLİS’İN TARİHİ ALANLARI :
FRONTİNUS CADDESİ
AGORA
KUZEY BİZANS KAPISI
GÜNEY BİZANS KAPISI
GYMNASIUM
TRİTONLU ÇEŞME BİNASI
İON SÜTUN BAŞLIKLI EV
LATRİNA
APOLLON KUTSAL ALANI
SU KANALLARI VE NYMPHEUMLAR
PLUTONIUM
PLOUTONIO KUTSAL ALANI
TİYATRO
SURLAR
ORTAÇAĞ SELÇUKLU KALESİ KALINTILARI
AZİZ PHILIPPUS MARTYRIONU
AZİZ PHILIPPUS KÖPRÜSÜ
DİREKLİ KİLİSE
NEKROPOL ALANI
HAMAM BAZALİKA
KATEDRAL
BÜYÜK HAMAM KOMPLEKSİ-ROMA HAMAMI
DOMİTİAN KAPISI (FRONTİNUS KAPISI)

PAMUKKALE  TRAVERTENLERİ

Pamukkale Travertenleri Unesco Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.
Traverten ismi, İtalya’da geniş traverten çökellerinin olduğu Tivoli’nin, Roma’daki adı “Tivertino”dan gelmekteymiş. Traverten çeşitli neden ve ortama bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kaya çeşididir. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, çökelmenin olduğu traverten katkatlarına dökülüp 240-300 m. yol kat ediyor. Kaynaktan gelen 35.6 °C de, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır.
Görselliği ile dillere destan olan Pamukkale Travertenleri suyu ile de şifa taşımaktadır. Şifalı sular kalp rahatsızlıkları, romatizma, göz ve deri rahatsızlıklarına devaymış.
Pamukkale’ye 5km uzakta termal suları ile ünlü Karahayıt Köyü var.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Keyifli Keşif Noktaları

  • BEYLERBEYİ

    Eşsiz boğaziçinin incilerinden Çengelköy ve Kuzguncuk arasında bir güzellik Beylerbeyi.  Boğaziçi Köprüsünün anadolu ayağının ev sahibi, eşsiz Beylerbeyi Sarayı, tarihi Beylerbeyi...

    seldagoktas8 Temmuz 2018
  • MINSK

    Beyaz Rusya’nın başkenti, Stalin’in şehri, tertemiz ve saygılı Minsk.

    seldagoktas24 Nisan 2018