Bağlan
Üst

MEGHAN HARRY WEDDING

İngiltere Prensi Harry ve Meghan Markle’in Kraliyet Düğünü, 19 Mayıs 2018 Windsor
British Royal Wedding May 19, 2018 St.George’s Chapel Windsor Castle
İngiliz Kraliyet Düğünü, 19 Mayıs 2018 St.George’s Şapeli Windsor Kalesinde gerçekleşti.
St.George Şapelindeki törene seçkin 600 davetli katıldı.
Kraliyet nikahı, Meghan ve Harry gibi oldukça samimi, modern, oldukça sade ve halkla içiçeydi.

19 Mayıs Düğün Sabahı Kraliçe Elizabeth torunu ve gelinine ilk armağanlarını verdi. Kraliçe 1843 yılından beri kullanılmayan ünvanlar ile taçlandırdı torunlarını.
Sussex Dük ve Düşesi ilan edildiler
Prens Harry, Sussex Dükü, Dumbarton Kontu ve Kilkeel Baronu olarak anılacak
Prince Harry of Wales, Duke of Sussex, Earl of Dumbarton and Baron Kilkeel
Meghan, Sussex Düşesi, Dumbarton Kontesi ve Kilkeel Baronesi olarak anılacak
Meghan, Duchess of Sussex, Countess of Dumbarton and Baroness Kilkeel

Prens Harry, gelini beklerken oldukça heyecanlıydı bir an önce Meghan gelsin diye bakıyordu, abisi Prens William ise oldukça neşeliydi.  Harry’nin gelini karşıladığında ilk cümlesi ‘Şaşırtıcı görünüyorsun’ oldu ve babasına onu verdiği için teşekkür etti.  Harry’nin Meghan’ın elini tutarken ve tören sırasında birkaç kez gözleri doldu.  Harry ilk sorulduğunda başpiskoposun sözü biter bitmez büyük coşkuyla “evet” demesi gülüşmelere neden oldu. Prens Harry’nin Meghan’i ilk görüşteki bakışı sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Birbirlerine olan “AŞK” ları fotoğraflarla ölümsüzleşti. Harry’nin aşkının arkasında durması çok takdir edildi. Harry Meghan’in duvağını açarken “seni özledim” sözleri döküldü dilinden.

Harry ve Meghan’ın düğünleri bütünüyle kendi yaşamları gibi, Harry aşkı seçerek Diana’nın oğlu olduğunu bir kez daha kanıtladı.  Harry’nin ışığını taşıyan, neşeli, eğlenceli, sade, modern ve halkın sevgisini alan bir düğün olarak gerçekleşti.  Herkesin “keşke Diana’da görseydi” sözleriyle…  Halkın Meghan’a desteği ve ilgisi inanılmazdı.  Prens William’ın abiliği düğünün her saniyesinde hissedildi.

Nikah töreni sonrası çıkılan geleneksel turda çift halkın sevgisini elele olarak kabul etti.  Tura çıkılırken tüm Kraliyet Ailesi sevgiyle genç çifti uğurladı.  Havanın güneşli olması ile çift çok istedikleri üstü açık araba ile tura çıkabildiler.

MEGHAN’IN GELİNLİĞİ
Meghan’ın gelinlik seçimi,  Kraliyet kurallarına son derece uyan oldukça sade ve zarif bir gelinlik
Kraliyet gelinliği, Givenchy Sanat Yönetmeni İngiliz tasarımcı Clare Waight Keller ürünü.
Gelinliğini bütünleyen 5metre uzunluğundaki duvağı ipek tül ve kenarları çok zarif organza ile bütünlenmişti.  Duvağındaki minik organza çiçek işlemeler 53 Commonwealth (Kraliçe Elizabeth’in başı olan Milletler Topluluğu ailesi) ülkesini temsil eden, bu ülkelere özgü çiçeklerin duvağa işlenmesiyle oluşturulmuş. Bu fikir Meghan’a aitmiş, çünkü düşes Commonwealth Gençlik Elçisi olarak göreve başladı.
Ayrıca Milletler Topluluğunun çalışmalarını destekleme fırsatı için şükranlarını bu şekilde ifade etmek istemiş. Çiçek seçimlerinde Meghan ve Clare çok titiz bir ekip çalışması oluşturmuşlar.
Meghan iki kişisel favori çiçeğinin de duvağında bulunmasını istemiş. Nottingham Cottage önündeki acem lalesi ve doğum yeri olan California’da çiçek açan kış tatlısı çiçeği.
Duvağın ön tarafına simetrik olarak yerleştirilmiş olan buğday ekinleri, sevgi ve yardımseverliği sembolize etmek için işlenmiş.
Gelinlik dikilirken çalışanlar ellerini her 30 dakikada bir yıkamışlar.
Keller, düğün sonrası gelinlik için çalışanların gelinliği kimin için diktiklerini bilmediklerini açıkladı.
Keller, Meghan’a arabadan inerken ve sunaktan çıkarken gelinliğini düzelterek yardım etti.   Meghan, gelinlik tasarımcısını gelinliği üzerinde görülene kadar saklamayı başardı. Kate’in gelinlik modacısı düğün öncesi deşifre olmuştu. Basın ve Kraliyet fanları gelinliği Ralph&Russo’nun tasarlamasını bekliyordu.  Meghan ve Harry’nin nikah sonrası St.James Şapelinin merdivenlerden zarif inişi Sindirella çizgi filmindeki sahneye benzetildi.
1981’de Galler Prensi’nin düğünü için Diana’nın gelinliğini tasarlayan David Emanuel, Meghan’in gelinliği için şöyle dedi: “Gelin, sadeliğin ve zerafetin kendisi”

Bence : Zamansız, sade, minimal zerafette ve asil buldum ben Meghan’ın gelinliğini, Meghan zeki biri ve belli ki geçmişteki Kraliyet düğünlerini ve gelinlikleri oldukça doğru gözlemleyerek bir seçim yapmış. Gelinliği ve Stella McCartney imzalı düğün partisindeki kıyafet seçimi vücuduna oldukça yakışmıştı.

GELİN AYAKKABISI :
Gelinin ayakkabısı  ipek düşes satenden yapılmış bir rafine Givenchy  tasarımıdır.

KATE VE MEGHAN’IN GELİNLİKLERİNİ KARŞILAŞTIRIRSAK :
Kate çok beğenilmişti, gerçek anlamda da gelinliği kendisine çok yakışmıştı.  Fakat geleceğin İngiltere Kraliçesinin gelinliği için doğru bir seçim değildi, duvağı kısaydı ve Kraliyet gelinliği görünümü vermiyordu. Kraliçe Elizabeth’te bu fikirdeydi ve sözünü sakınmaması ile bilinen Kraliçe Kate’in gelinliği için “sıradan ve Kraliyete uygun değil” cümleleri kurdu.  Her iki gelinin taçları da güzeldi, Meghan’ın tacı daha çok beğenildi.

Meghan’ın gelinliği Kraliyete birebir uygun ve tüm noktalarına dikkat edilmiş. Kraliçe’nin de onayladığını düşünüyorum.

GELİN TACI
Meghan’ın düğün tacı Kraliçe Elizabeth’in çok sevdiği babannesi Kraliçe Mary tarafından kullanılan Diamond Bandeau, tacıydı. Düşes, tacını minik küpeleri ile tamamlamıştı ve bilekliği ile oldukça uyumluydu.  Meghan’ın Prens Charles’in hediyesi olan küpeleri ve bilekliği Cartier.  Fligree Tiara Garrard marka taç 1932’de pırlanta ve platinyumdan üretilmiş, tacın 11 bölümü bulunuyor ve bu bölümlerde büyüklü küçüklü elmaslar göze çarpıyor. Tacın en göz alıcı kısmı olan ortasındaki kısımda ise çıkarılabilen 10 elmastan oluşan bir broş bulunuyor.

GELİN MAKYAJI VE SAÇI
Meghan’ın makyajı oldukça neredeyse yok denecek kadar sade idi. Sussex Düşesi saçlarını oldukça sade şekilde toplamayı tercih etmişti.  Sussex Düşesinin saçını Serge Normant  taradı, makyajını   Daniel Martin yaptı.

GELİN ÇİÇEĞİ
Meghan’ın gelin çiçeği kraliyet bahçesinden toplanan, Anne Diana’nın en sevdiği ilkbahar çiçeği olan unutma beni ve geleneksel İngiliz Kraliyet buketi mersin çiçeklerinden oluşuyordu.  Gelin buketiyle Harry’nin annesine olan saygılarını göstermek istemişler. Harry, Kensington Sarayı’nın bahçesinden gelin buketi için bu çiçekleri elleriyle toplamış. Ham ipek kurdeleye sarılan buket beğeni aldı.
Gelin çiçeği geleneksel olarak Westminster Abbey’deki anıta bırakıldı ve ziyarete açıldı.

NEDİME VE PAGEBOYLAR
Minik nedimeler ve pageboylar inanılmaz sevimliyliler, elele yürüyerek civciv ailesi gibi harika güzellikteydiler.  Erkeklerin kıyafetleri Harry ve William’ın askeri üniformalarının minyatür versiyonu olarak seçilmiş. Erkeklerin omuzlarında isimlerinin baş harfleri işlenmiş. Pageboyların kıyafetleri Dege & Skinner ürünü.

Nedimelerin kıyafetlerinin seçimi Clare Waight Keller tasarımıyla gelinliğin rengi baz alınaran, puf kollu ve rahatlıkları ön planda olacak şekilde düşünülmüş.  Meghan’ın süpriziyle nedimelerin ayakkabıları Aquazurra  marka ve üzerlerinde nedimenin isminin baş harfi ve düğün tarihi içeren monogramlı olarak hatıra kalmaları için beyaz deriden tasarlanmış.  Nedimelerin taç çiçekleri Meghan ve Harry tarafından özenle seçilmiş, gelin buketine uygun buketleri de  Philippa Craddock  tarafından tasarlanmış.
Bu arada Prenses Charlotte’in büyükanne Kraliçe Elizabeth’e benzerliği her geçen gün artmakta. Bu arada Prens George ilk kez pantalon ile görüntülenmiş oldu.

NİKAH YÜZÜKLERİ
Prens Harry’nin yüzüğü platin olarak,
Meghan’ın yüzüğü Kraliçe tarafından kendisine hediye edilen Galli altın parçasından üretilmiş.
Nikah yüzükleri Buckingham Sarayı resmi Kraliyet kuyumcusu Cleave and Company tasarımı. Yüzükler teslim edilmeye Prens William tarafından getirildi.
İngiliz Kraliyetinde çok az sayıda erkek nikah yüzüğü takmayı seçmiş. Harry bu konuda da örnek.

REVERANS UNUTULDU !
Harry ve Meghan’ın, sunaktan çıkınca Kraliçe Elizabeth’e reverans yapıp selam vermeyi unutması Kraliçe Elizabeth’in yüzünün asılmasına neden oldu. Ayrıca Kraliçe Elizabeth Şapele ilk vardığında 1.sıraya oturmak için yönelmişken görevlinin 2.sırayı göstermesi ile de yüzü asıldı.

DIANA’NIN KOLTUĞU
Kralice Elizabeth’in oturmak icin hamle yaptığı ama oturtulmadığı Prens William’ın yanındaki koltuk nikah sonuna kadar bos kaldı.  Bu koltuk Prenslerin cok ozledikleri Annelerini yanlarında hissetmeleri icin ayrilmis. O koltuk Prenses Diana’na ya aitmis…

Windsor Kalesi ve civarı tarihin mutlu günle birleşmesi inanılmaz eşsiz görüntüler ve kareler sundu Kraliyet düğününü takip edenlere.

Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip 4.torunlarını evlendirdiler. 5.torunun düğünü Ekim 2018’de.
Kraliçe Elizabeth’in renkleri yine muhteşemdi. Stuart Parvin tasarımı  fıstık yeşili ipek kıyafetini görkemli Angela Kelly ürünü şapkası ile tamamlamıştı. (Kraliçenin katıldığı düğünlerde renkli seçimler yapması düğünü onayladığını ve mutlu olduğunu işaret eder)  Eşi Prens Philip iyileşmiş gibiydi kendi ismini taşıyan torununun düğününde ve son derece neşeliydi.
Kraliçe Elizabeth’in, Meghan için onay vermesi halk tarafından “Kraliçe’nin en başarılı ve doğru kararlarından biri” olarak kabul gördü.

Meghan’ın Annesi Doria Ragland’ın kıyafet seçimi eleştirmenlerden tam not aldı.  Annenin kızına bakışı ise hayranlıkla izlendi. Doria Ragland’in kıyafeti  Oscar de la Renta yaratıcı yönetmenleri, Fernando Garcia ve Laura Kim  tarafından tasarlandı.  Ayakkabıları, Aquazurra,  Edgardo Osorio ürünü. Şapkası Stephen Jones, O.B.E.  özel tasarımı.

Cambridge Düşesi Kate’in şapkası daha önce kullanmış olduğu bir şapka ve elbisesi kızının vaftiz töreninde giydiği elbise. Kraliyet ailelerinde kurallar gereği gelinin yakınları şıklık yarışına girip gelinden rol çalmıyor.

Prens Harry’nin dadısı da düğünün davetlileri arasındaydı.

Meghan, düğünlerinin anısı olarak, Kate de dahil olmak üzere toplam 6 yakın arkadaşına ince altın bileklikler hediye etmiş.

Piskopos Michael Curry’un farklı tarzı ile vaazı oldukça beğenildi.  Curry’nin Martin Luther King’den alıntıladığı “kölelik, medeni haklar ve yoksulluk” cümlelerini de içeren enerjik konuşması sinerjiyi bütünledi. Bazı Kraliyet üyeleri konuşmayı şaşkınlıkla izledi.
“Sevginin gücünü, sevginin indirgeyici gücünü keşfetmeliyiz. Bunu yaptığımızda, bu eski dünyayı yeni bir dünyaya dönüştürebileceğiz. Tek yol aşk.” cümleleri çok özeldi.
ABD’li gazeteci Elamin Abdelmahmoud bu konuşmaya %100 katıldığını yazdı.
İngiliz editör Piers Morgan konuşmayı oğlunun cümleleri ile onayladı. “Vay canına. Ne anı. Ne adam Ama! Baba, bu düğünü izleyen siyah bir Amerikalı olmayı hayal et? O haklı.”

Gospel Korosunun eşsiz “Stand by Me” performasına konuklarda eşlik etti. Şarkı sırasında Harry ve Meghan’ın bakışmaları paha biçilemezdi.

Gospel, Ben E. King ve Etta James’in müzikleri nikahta Amerikan rüzgarları estirdi.

Kraliyet ailesi için oldukça sıradışı, yıldızlarla dolu bir düğün töreni yaşadı.  George-Amal Clooney, David-Victoria Beckham, İdris Elba, Elton John, Serena Williams, Tom Hardy,  James Corden, Oprah Winfrey ve Suits dizisinden oyuncu arkadaşları düğünün ünlü konuklarından bazıları.
Diana’ya yakınlığı bilinen Elton John’un nikahı izlerken gözleri doldu.
Harry’nin kuzeni Lady Kitty Spencer güzelliği ile büyüledi.  Prens Harry için çok özel anlam içeren Lesoto Krallığı’ndaki yetimler Harry ve Meghan’ın isteği ile Şapelin merdivenlerinin tam karşısında özel yerde izlediler nikahı.  Harry ve Meghan Şapele giriş ve çıkışlarda onları selamladı.
Prens Harry’nin eski bayan arkadaşlarından, Chelsy Davy, Cressida Bonas ve Pippa Middleton (Kate’in kız kardeşi) da düğüne davetliydiler.

Windsor Kalesi içindeki halktan davet edilen misafirlere, sandviçler, kekler, özel kurabiyeler, çikolatalar, şampanya ve pizza ikram edildi. Magnetler hediye edildi.

KRALİÇE ELİZABETH’İN DÜĞÜN RESEPSİYONU

Kraliyet nikahı sonrası Windsor’da Kraliçe Elizabeth’in ev sahipliğindeki yılın daveti olarak nitelenen düğün yemeği 600 konuğu ağırladı. Yemek sırasında Elton John piyano eşliğinde genç çift mini bir performans sundu.  Meghan, Kraliyet adına bir ilki gerçekleştirdi, düğün resepsiyonunda bir konuşma yaptı. İngiliz Kraliyet ailesinde gelinlerin düğünlerinde konuşması yapması adına bir ilk.

Kraliçenin misafirleri için hazırlanan özel mönü:
Taze narenciye ezmesi ile Füme Somon sarılı İskoç Kanapeleri
Cumbrian jambon sarılı ızgara İngiliz kuşkonmazı
Bıldırcın Yumurta ve Limonlu mine çiçeği ile Bahçe Bezelyeli Panna Cotta
Balsamik inciler, domates ve fesleğen tartar sos ile
Haşlanmış Kayısı ile Hafif Baharatlı Yoğurtta Haşlanmış Tavuk
Windsor Kuzusu, Kavrulmuş Sebzeler ve Arpacık Reçeli ile
Mozzarella ve kızarmış Domates sıcak Kuşkonmaz Mızrakları eşliğinde
Morel Mantarı ve bebek Pırasa ile  Tavuğu yahnisi
Truffle Yağı ile Parmesan Cipsli, Bezelye ve Naneli Risotto
Elma kompostosu ile On Saat sürede pişirilmiş  Windsor Domuz göbeği
Şampanya ve Antep Fıstıklı Makaron
Portakal Kremalı Brule
Minyatür Ravent Crumble Tartoletleri

Resmi fotoğraf çekiminden sonra Meghan ve Harry, Prens Charles’in evsahipliğindeki davete, Frogmore House’a gitmek üzere, Prens Harry’nin kullandığı üstü açık araçla yola çıktılar. Sussex Düşesi yine sade ve kendine çok yakışan Stella McCartney imzalı beyaz ipek bir elbise tercih etmişti. Ayakkabı tercihi ise Aquazzura.  Düşesin saçlarını akşam daveti için George Northwood taradı. Prens Harry smokini ile çok şıktı.  Resepsiyona giderken Meghan’ın elindeki Prenses Diana’ya ait mavi taşlı yüzük oldukça dikkat çekti. Küpe tercihi yine Cartier’di.  Bu kez sallantılı küpe tercih etmişti Düşes.

PRENS CHARLES’IN DÜĞÜN DAVETİ
Tarihi Frogmore House’da baba Prens Charles tarafından 200 özel konuk ağırlandı. Davete yakın arkadaşlar ve aile üyeleri davet edildi.
Yemek sırasında Prens William’ın muzip konuşması çok beğenildi ve Prens Harry’nin övgü dolu sözlerle yaptığı konuşmasında “aşk” derken gözlerinin dolması çok hoştu.  Harry’nin eşine bakarak “Hayatımın geri kalanını seninle geçirmek için sabırsızlanıyorum.” cümlesi alkış aldı.  Ayrıca Harry, Meghan’ın Annesi Doria’ya “Meghan ile evlenmelerine izin verdiği için teşekkür etti” Yemek sonrası düğün pastası kesildi. Meghan’ın beagle köpeği Guy düğün davetine katıldı.
Kraliyet çifti ilk danslarını Wilson Pickett,  “worse-for-wear” eşliğinde yaptılar.
Kraliyet çifti için verilen her 2 davette özel detayları ile çok beğenildi. Gecenin ilerleyen saatlerinde misafirler ve genç çift DJ Sam Totolee’in müzikleri ile eğlendiler ve havai fişek gösterileri yapıldı.
Haryy ve Meghan, Whitney Houston I Wanna Dance With Somebody şarkısı ile dans ettiler.
Gece yarısı atıştırmalıkları olarak ayrıca şekerlemeler ve dirty burgers ikram edildi. Zencefil içeren kokteyl “Harry Met Meghan” olarak adlandırılmıştı. Harry’nin kırmızı saçlarından da esinlenilmiş bu kokteyl için.
Organik yiyeceklere zaafı ile tanınan Prens Charles’ın isteği üzerine davet mönüsü tamamen organik malzemelerle üretilmiş. Minik kanapeler “ilkbahar ve yaz buluşması” temalı hazırlanmış.
Düğün yemeği akşam 19.30’dan 22.00’ye kadar sürdü. Daha sonra after party başladı.

Dük ve Düşes evli olarak ilk gecelerini Windsor Şatosunda geçirdiler. Düğünün ertesi günü yeni evliler öğleden sonra Windsor’dan ayrılarak Kensington Sarayındaki evlerine döndüler.  Meghan ve Harry, Kensington Sarayının kendileri için hazırlanan 21 odalı bölümünde William ve Kate’e komşu olarak yaşayacaklar.

Düğünün ertesi günü Britanya Krallığının resmi sitesi https://www.royal.uk/   açılış fotosunda Sussex Dük ve Düşesine yer verdi.

Sussex Düşesinin resmi görevleri açıklandı,  Düşes, İngiltere ve ülke dışında Kraliçe Elizabeth’i temsil edecek.  Kraliyet görevlerini yerine getireceğini teyit eden sayfa, Düşesin 2015’te New York’ta ki Birleşmiş Milletler konferansından, “Bir kadın ve bir feminist olmaktan gurur duyuyorum” sözünün yer aldığı ünlü sözlerini içeriyor.  Sayfada, Meghan’ın 11 yaşından itibaren başladığı gençlerin sosyal konular hakkında bilinçli  farkındalığı, feminist, aşevi mutfağı gönüllüsü ve sosyal adalet kampanyaları hakkında bilgilere de yer verilmiş.

Prens Harry için düğün yeri özel bir önem taşıdı, 1984 yılında vaftiz edildiği şapelde nikahı kıyıldı.
Meghan ve Harry’nin düğünden önceki keyifli zamanlarını Windsor’da geçirmeleri açısından da nikah yeri manevi anlamda çok önem kazandı kraliyet çifti için.
Nikah, Canterbury Başpiskoposu Justin Welby tarafından kıyıldı.
Düğünden önce Meghan Markle özel ve gizli bir törenle vaftiz edildi.
Mart ayı içinde Meghan Markle tüm sosyal medya hesaplarını sildi ve bu resmi olarak duyuruldu. Kraliyet Kuralları gereği bir Kraliyet Ailesi Üyesi bireysel hesap kullanamıyor ve güvenlik nedeni ile yer bildirimi asla yapamıyor.
02 Mayıs 2018 de Kraliyet çiftinin düğünlerinde kullanacağı at arabası açıklandı.
Harry ve Meghan Ascot Landau üstü açık arabayı istemişler. Havanın yağmurlu olma ihtimaline karşı Scottish State Carriage’de hazırlanmıştı.  Prens Harry abisi William’ın düğününe giderken nedimeler ve pageboylarla Ascot Landau aracı kullanmıştı.
Düğün için günler öncesinden ve düğün gününde #RoyalWedding2018  #royalwedding #HarryandMeghan konu başlıkları ile sosyal medyada rekor sayıda paylaşımlar yapıldı.
Meghan’ın gelinliğinin tasarımcı son ana kadar ilan edilmedi.  Merakla beklenen kraliyet gelinliğinin
değeri  135bin$  olarak basına yansıdı, gelinlik Prens Harry’nin ailesinin armağanı olarak hazırlandı.  Kraliyet gelenekleri gereği Kraliçe Elizabeth sır gibi saklanan Kraliyet gelinliğini görerek düğünden önce onay verdi.

Prens Harry abisi William’a düğününde “Best Man” olması için 26 Nisan 2018’de teklif ettiğini ve “büyük bir onurla” cevabını aldığını duyurdu. Daha önce Prens William’a “Best Man” olup olmayacağı sorulmuş, William henüz bana bir teklif gelmedi” demişti.

Kraliçe Elizabeth’in torunu Prens Harry ve Rachel Meghan Markle’in evliliklerini onayladığı parşömene el yazısı ile yazılmış, imzalı ve geleneksek olarak Kraliçe Elizabeth’in mühürlediği tarihi resmi belge
13 Mayıs’ta basın ile paylaşıldı.  Tarihi belge düğün sonrası Meghan ve Harry’e teslim edildi.
Kraliçe Elizabeth’in düğünde giyeceği kıyafetin rengi yine bahis konusu oldu.

Prens Harry ve Meghan için hatıra paralar bastırıldı ve hediyelik ürünler ile birlikte satışa sunuldu.
Düğünden 5 gün önce Harry ve Meghan’ın hatıra pulları satışa sunuldu.

Prens Harry düğünden öncesi son gecesini gelenekler gereği gelin ile ayrı Coworth Park’da, Meghan ise Annesi ile birlikte Cliveden House Hotel’de geçirdi.

Louis Vuitton, Prens Harry ve Meghan Markle’ın 19 Mayıs’ta gerçekleşecek düğününü kutlamak için, sınırlı sayıda bir çanta koleksiyonu çıkardı.
Sadece Louis Vuitton’un Londra’daki ana mağazasından satın alınabilecek ve üzerinde İngiliz bayrağı bulunan koleksiyon, Louis Vuitton’un en popüler çanta modelleri olan Keepall, Speedy, Neo Noe ve Petite Malle’yi içeriyor. 85 parçadan oluşan patriotik koleksiyon, sınırlı sayıda üretilmiş, yeteri kadar hızlı olan müşteriler için gerçekten özel bir kraliyet düğün hatırası olarak sunulmuş.

Kraliyet şef aşçısı Mark Flanagan, ekibi ile birlikte düğün haftası hummalı bir hazırlığa başladı. Yemeklerin büyük bölümünün mevsim ürünlerinden yapılacağını ve Kraliçe II. Elizabeth’in sahibi olduğu tarlalarda yetiştirilen mahsullerin bolca kullanılacağını basına açıkladı. Prens Harry ve Meghan yemekleri bizzat misafirlerinden önce denediler.

16 Mayıs Çarşamba günü Meghan’ın Annesi Doria Ragland Londra’ya ulaştı ve Meghan ve Harry ile birlikte Kensington Sarayında kaldı.

17 Mayıs 2018 Perşembe günü düğün provaları için Kraliçe Elizabeth, Meghan & Harry, Kate & William, George, Charlotte, Louis Windsor’a gittiler.  Winsdor Kalesinde ve St.George Şapelinde düğün provaları yapıldı. Prens Louis çok küçük olduğu için Kraliyet düğününe katılamadı.

Düğünden 2 gün önce Prens Charles, Cornwall Düşesi Camilla,  Meghan’ın Annesi Doria Ragland  ile buluştular.
Düğünden 1 gün önce Kraliçe Elizabeth, Prens Philip,  Prens Harry, Meghan ve Meghan’ın ve Annesi Doria Ragland  5 çayında buluştular.

Prens Harry’nin büyükbabası Prens Philip’in yakın zamanda geçirdiği ciddi kalça kemiği ameliyatı sonrası torununun düğününe katılacağı açıklandı.

Düğünden 1 gün önce Harry ve Meghan son provalara giderken ve daha sonra Meghan ve Annesi Cliveden House Hotel’e girerken görüntülendiler. Meghan her zaman olduğu gibi Roland Mauret elbisesi ile çok zarifti.  Prens Harry ve Prens William, Windsor Kalesinden çıkarak bekleyen halkın tebriklerini neşeli bir şekilde kabul ettiler.

Kraliyet Nikahının kıyılması ardından Kraliçe Elizabeth ev sahipliğinde Windsor  St George Salonu’nda 600 kişilik bir resepsiyon verildi.
Akşam saatlerinde Prens Charles tarafından Windsor Şatosuna  1 km mesafedeki Frogmore House’ta 200 kişilik özel bir resepsiyon verildi.  17’nci yüzyıldan kalma bir kır evi olan ve geniş bahçeleri bulunan Frogmore House, Harry ve Meghan’ın nişan fotoğraflarının da çekildiği yer.

Meghan ve Harry’nin nedimeleri küçük çocuklar oldu, Meghan yakın arkadaşları arasında ayrım yapmamak adına başnedime seçmeyerek  böyle bir tercih yapmış.

Kraliyet Düğünü Nedimeleri :
Prenses Charlotte
Florence Van Cutsem
Ivy Mulroney
Remi Litt
Rylan Litt
Zalie Warren

Pageboy’lar :
Prens George
Jasper Dyer
John Mulroney
Brian Mulroney

DÜĞÜN PASTASI
Pasta şefi Claire Ptak, Kraliyet düğün pastasını harika bir çalışma ortamı ile Buckingham Sarayında ürettiklerini ilan etti. Pasta süslemesinde gerçek çiçekler tercih edildi.
Pastada kullanılan malzemeler :
200 Amalfi Limonu
500 Suffolk’tan organik yumurta
20 kg. tereyağı
20 kg. un
20 kg. şeker
10 şişe Sandrigham mürver çiçeği suyu

DÜĞÜNDEN NOTLAR
Prens Harry’nin daha önce amcası Prens Edward ve kuzeni Peter Philips de St.George Şapelinde evlendi. Ekim ayında diğer kuzeni Prenses Eugenie’de yine aynı tarihi mekanda evlenecek.
Meghan Markle, 06 Mart 2018’de Canterbury Başpiskoposu Justin Welby tarafından Ürdün nehrinden gelen kutsal su kullanılarak Kraliyet Şapeli Vaftizhanesinde Prens Harry ile birlikte 45 dakikalık gizli bir törenle ve ritüelle vaftiz edildi. Vaftiz töreni basına kapalı olarak yalnızca birkaç kraliyet yardımcısıyla birlikte özel bir tören ile gerçekleşti. Törende Prens Charles ve Cornwall Düşesi Camilla hazır bulundu. Vaftiz töreni görüntü olarak kesinlikle basında yer almadı.

Prens Harry, çok sevdiği ve özlediği Annesi Diana’nın 3 kardeşini de düğününe bizzat davet etti ve teyzesi Jane’den nikahında konuşma yapmasını istedi.

20 Mart 2018’de düğün pastasını yapacak kişi açıklandı. Claire Ptak kraliyet düğününün pasta mimarı olarak ünvanlandı. Ptak, Violet pasta evinin sahibi aynı zamanda. Limon aromalı, meyveli ve taze çiçeklerle süslü bir pasta seçimi yapıldığı duyuruldu. Basın ve halk Kraliyet çiftinin pasta tercihlerini “oldukça mütevazı” olarak yorumladı.   www.violetcakes.com/

22 Mart 2018 günü kraliyet düğününün davetiyeleri basın ile buluştu.  Davetiyeler 1985 yılından bu yana Kraliçe Elizabeth’in baskı işlerini yapan Barnard & Westwood tarafından üretildi.  www.barnardandwestwood.com/
Düğün davetiyelerinin üzerinde Galler Prensinin simgesi olan 3 tüy, altın tozları kullanılarak oluşturuldu.

Prens Harry ile ayrı bir dostluğu olduğu bilinen Obama çiftini düğüne çok davet etmek istemesine rağmen eski ünvanı nedeniyle ve protokol kuralları gereği davet edemediler.
Prens Harry, Andrew amcasının eski eşi Sarah Ferguson’u davet etmek için oldukça zor izin almış ve ısrar etmiş. (bir zamanlar sansasyonları ile sarayın başını ağrıtan Sarah Ferguson Prens William’ın düğününe davet edilmemişti) Sarah Ferguson nikaha ve sonrasındaki davete katıldı. İsmi önce düğün resepsiyonu listesinde yer aldı sonrasında listeden Prens Charles’in isteği ile çıkarıldığı açıklandı.

Birleşik Krallığın her köşesinden 1.200 kişi ayrıca çiftin desteklediği hayır kurumlarından ve organizasyonlardan, yerel okullardan öğrenciler, toplamda 2640 kişi Windsor Kalesi içinde düğünü izleyen özel misafirler. Davet edilmeleri sonrasında Harry ve Meghan Kraliyet tarihinde bir ilki yaşatarak halkın sonsuz desteğini aldılar.
Prens Harry ve Meghan Markle, ortak değerlerini yansıtarak desteklemek istedikleri 7 kurumu düğünlerinden önce kişisel olarak seçerek düğün armağanlarını bağışladılar. Seçilen hayır kurumlarının resmi olarak Kraliyet çifti ile ilgili olmamasına dikkat çekildi.

Prens Harry ile özel bir ilişkiye sahip Silahlı Kuvvetlerden 250 den fazla kişi düğün töreni süresince görev aldılar.

Meghan’ın bekarlığa veda partisi oldukça sade, arkadaşları ile SPA günü olarak gerçekleşti.
Düğün hazırlıkları süresince Meghan Kraliyet kuralları hakkında eğitimler aldı.
Prens Harry, düğün öncesi  sigarayı bıraktı,  spora ağırlık verdi, kilo verdi ve sağlıklı beslenerek göbeğinin erimesini sağladı.
Meghan’ın vaftiz hediyesi Birks’in Rosée du Matin koleksiyonundan zarif ince bir bileklik. Basın bilekliğin 925 $ olduğunu ilan etti.

Kraliyet düğününün çiçek tasarımları için Philippa Craddock seçildi.  Buckingham Sarayından ve Windsor Şatosu arazisinden toplanan beyaz bahçe gülleri, yüksükotu ve Meghan’ın en sevdiği çiçekler şakayıklar ile çiçek dizaynını gerçekleştirdi.   www.philippacraddock.com/

St.George’s Şapeli  kapısı ve merdiven kenarları yeşil ve beyaz çiçekleri ile harika süslenmişti.

Harry ve Meghan’ın resmi nişanları sonrası fotoğraflarını çeken Alexi Lubomirski’nin düğün fotoğraflarını da çekeceği resmi bir duyuru ile ilan edildi. www.alexilubomirski.com/

Kraliyet bahisçileri yine işbaşındalar, düğün tarihi bahsinin sonuçlanması ile Meghan’ın takacağı taç, gelinlik tasarımcısı, Harry ve Meghan’ın alacakları ünvan, Kraliçe Elizabeth’in giyeceği kıyafetin rengi, kraliyet balayı yeri şeklinde bahisler ürettiler.

Şehir dışından araç ile Windsor’a ulaşacak kişiler için 6000 araçlık otopark ayrıldı ve tren ile ulaşacaklar için ek tarifeler düzenlendi.
Halkın rahatça izleyebilmesi için Windsor yürüyüş yollarına ve Alexandra Bahçelerine dev ekranlar kuruldu.
Güvenlik nedeniyle drone ile çekim yasağı getirildi.

Kraliyet çiftinin 1 hafta sonra resmi bir görevleri var ve balayına daha sonra çıkacakları açıklandı.
Balayı yeri hakkında resmi açıklama olmadı, Daily Mail’in haberine göre Kraliyet çifti Namibya’da bir balayı planladılar. Saray sadece “balayının düğünden hemen sonra olmayacağını” ilan etti.

Düğününün İngiltere ekonomisine katkısının yaklaşık 1.4 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

Meghan’ın Anne ve Babasının son derece halktan bir yaşam sürmeleri basın ve halk tarafından ilgiyle karşılanıyor. Meghan’ın Annesi ile daha yakın ve babası ile mesafeli bir ilişkisi olduğu biliniyor.

Kensington Sarayı’nın, “Markle’ın özel hayatına saygı gösterin” diyerek magazincileri uyarmasından bir gün sonra ortaya çıkan olaylar İngiltere’de ciddi bir krize sebep oldu.
Baba Thomas Markle’in düğünden 5 gün önce düğüne katılamayağı haberi oldukça ses getirdi. Meksika’nın Rosarito şehrinde yaşayan Thomas Markle’in kalp krizi geçirdiği ve doktorlarından uçuş ile ilgili onay beklediği haberleri yayıldı.  Baba Thomas Markle’in düğünden 2 hafta önce ücret karşılığında (500bin TL. yaklaşık) paparazzilere poz vermesi ise yankı uyandırdı. Habersizce çekilmiş görüntüsü veren fotoğraflar oldukça ses getirdi. İnternet cafede, terzide, Anne Doria’a çiçek götürürken habersiz çekilmiş gibi görülen fotoğrafların, kamera görüntüleri ile planlı olduğu ortaya çıkması ile, Baba Markle “kızımdan utanıyorum düğüne nasıl katılacağım” açıklamasında bulundu, pişman olduğunu açıkladı ama olay duyulmuştu.  Geçirdiği kriz sonrası kalbine stend takılan baba düğünden önceki Çarşamba günü  kalp ameliyatı geçirdi.
17 Mayıs Perşembe günü Meghan Markle, Kensington Sarayından resmi bir açıklama yaparak babasının sağlığından endişe duyduğunu, geçmiş olsun dileklerini iletti. Mesajında “babasının sağlıklı olmasının önemli olduğunu ve onu affettiğini de belirtti”.

Thomas Markle’in düğüne katılamayacağının kesinleşmesi üzerine yine kraliyet bahişçileri iş başı yaptırdı. Meghan’ın mihraba kimle yürüyeceği konusunda bahisler üretildi.  Bahisler  1-Annesi Doria ile 2- Prens Charles ile 3- Meghan tek olarak yürüyecek şeklinde oynandı.

18 Mayıs Cuma günü Kensington Sarayı resmi bir açıklama ile Prens Charles’in gelini Meghan’a mihraba yürümekte eşlik edeceği açıklandı.

Kraliyet fanları günler öncesinden Windsor çevresinde çadırlarla ve uyku tulumları ile kamp kurarak düğün hazırlıklarını izlediler.

Her Kraliyet düğününde olduğu gibi bu kez de olumsuz düşünceli birileri çıktı. Düğüne davet edilmeyen, Meghan ile en son 2011’de büyükannelerinin cenazesinde görüşen, ve oldukça sorunlu bir kişilik olan, Meghan’ın 51 yaşındaki üvey abisi Thomas, 02 Mayıs’ta, Prens Harry’e bir mektup yazıp bunu basınla paylaştı. Prense “düğünü iptal etmek için geç değil cayabilirsin” diye başladığı mektubunda Kraliyet düğününü hata olarak niteledi. Meghan’ı “sığ ve kaba” olmakla suçladı.  Bir diğer üvey abla 10 yıldır görmediği Meghan hakkında yine olumsuz açıklamalar yaptı.  Babası ve paparazziler arasındaki anlaşmayı kendisinin yaptığını itiraf etti.
Meghan için düğün öncesi kötü süprizlerdi bu açıklamalar.
RAKAMLARLA HARRY VE MEGHAN’IN DÜĞÜNÜ
1 – En iyi adam – Harry’nin erkek kardeşi, Cambridge Dükü
1 – Saat – düğün töreninin süresi
2 – Diana’nın pırlantaları, Princess of Wales’in koleksiyonu Meghan’ın nişan yüzüğü için kullanıldı, artı diğer taş Botsvana’dan.
3 – Diana’nın kardeşleri davet edildi
6 – Harry’nin Büyük Britanya taht sıralamasındaki yeri
6 – Araba sürüsüne katılan Windsor Grey atları
7 – Harry ve Meghan’ın, düğün hediyelerini bağışladığı vakıf sayısı
16 – Düğün, 1863’ten beri St George’s Chapel’de yapılacak 16. Kraliyet düğünü veya kutsaması
200 – Frogmore House akşam resepsiyonuna davet edilen konuk sayısı
600 – St George Şapeli’ndeki davetli misafir sayısı
2.640 – Kalenin arazisine özel olarak davet edilen kişilerin sayısı
5,000 – İngiltere ve uluslararası medya, düğüne yoğun medya ilgisi
120.000 – Windsor’daki tahmini ziyaretçi sayısı
23 Milyon izleyici ile bir rekor kırıldı

DÜĞÜN KONUKLARININ ŞIKLIĞI
Oprah Wifrey : Stella Mccartney
Kitty Spencer : Dolce & Gabbana
Victoria Bekham kendi markası olan Victoria Beckham tercih etmişti
David Beckham : Dior Homme by Kim Jones
Amal Clooney’nin elbisesi Stella McCartney, şapkası Stephen Jones
Priyanka Chopra : Dior
Pippa Middleton : The Fold (bu elbise içecek kutusuna benzetildi)

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018