Bağlan
Üst

EYÜP SULTAN CAMİ

İstanbul Eyüp’te, Haliç kıyısına yakın Eyüp Sultan Cami ve kutsal ziyaret.
Ebu Eyyûb El-Ensarî : Eyüp Sultan olarak anılan en büyük Sahabe’den biri. Hz.Muhammed’i (SAV) Mekke’den Medine’ye göç ettiği zaman evinde ilk misafir eden sahabidir. Bu sebeple kendisine bu olaydan sonra mihmandar-ı nebevî de denmiş. 90’lı yaşlarında İstanbul kuşatması sırasında şehit olmuş. Vasiyeti üzerine İstanbul surlarının dibine gömüldüğü rivayet edilir. Fetih’den sonra Akşemsettin manevi keşif yoluyla mezarını bulur. Adına olan türbe, kendi adı ile anılan Eyüp semtinde ve kendi adı verilen Eyüp Sultan Cami’sinde bulunmaktadır.
Kılıç Kuşanma Törenleri : Osmanlı’da Fatih’ten sonra asırlarca padişahlar Eyüp Sultan Cami’nde kılıç kuşanmışlar. İlk kılıcı Fatih’e Akşemseddin kuşatmış. Padişahlar Sinan Paşa Köşkü’nden kayıkla Bostan iskelesine gelip, camide iki rekat namaz kılar, şeyhülislam tören ve dualarla kılıcı kuşatırmış.
Kısa olan Cami minareleri 1733’de uzun olarak değiştirilmiştir.
Dış avlu 2 kapı ile caddeye açılır.
Caminin dış avlusunda 3 pencereli sebil vardır. Bayramlarda ve özel günlerde şerbet dağıtıldığı için buraya şerbethane ismi verilmiş.
İstanbul ve civarlarına ait bir gelenek vardır, sünnet olacak çocuklar sünnetlik kıyafetleri ile aileleriyle Eyüp Sultan’ı gezip dua ederler.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Keyifli Keşif Noktaları

  • BEYLERBEYİ

    Eşsiz boğaziçinin incilerinden Çengelköy ve Kuzguncuk arasında bir güzellik Beylerbeyi.  Boğaziçi Köprüsünün anadolu ayağının ev sahibi, eşsiz Beylerbeyi Sarayı, tarihi Beylerbeyi...

    seldagoktas8 Temmuz 2018
  • MINSK

    Beyaz Rusya’nın başkenti, Stalin’in şehri, tertemiz ve saygılı Minsk.

    seldagoktas24 Nisan 2018