Bağlan
Üst

BHUTAN KRALI WANGCHUCK

Jigme Khesar Namgyal Wangchuck

21 Şubat 1980 doğumlu, Bhutan’ın 5. kralı ve Wangchuck Hanedanlığı’nın yöneticisi. 14 Aralık 2006 yılından beri ülkesinde hüküm sürmektedir.

Phillips Akademisi, Wheaton Koleji mezunu ve Oxford Üniversitesi’nde Dışişleri Programı ve Uluslararası İlişkiler bölümünü tamamladı.

Jetsun Pema, 04 Haziran 1990 Bhutan doğumlu. Bhutan’ın asil ailelerinden birinin mensubu ve halktan biri olarak büyüdü. Pilot bir babanın kızı. Eğitimini Londra’da Regent College’de sürdürdü. Uluslararası İlişkiler, Psikoloji ve Sanat Tarihi bölümlerini bitirdi. Kraliçe güzel sanatlar ve basketbol ile ilgileniyor.

Jetsun Pema, Bhutan Ulusal dili, İngilizce ve Hintçe biliyor.

Kral Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, Ekim 2011’de Jetsun Pema ile evleneceğini resmen ilan etti.

Oxford mezunu, Erderha Kral olarak tanımlanan ve halk tarafından çok sevilip, güvenilen, “Halkın Kralı” olarak adlandırılan Bhutan Kralı Jigme Khesar Namgyel Wangchuck ile Jetsun Pema, 13 Ekim 2011 tarihinde ülkenin en kutsal manastırı sayılan Punakha Dzong’da evlendi. Kralın düğününe Kraliyet astrologları tarih ve saat olarak karar verdiler ve budist geleneklerine göre yapılan Kraliyet düğünü sabahın çok erken saatlerinde gerçekleşti. Törende Jetsun Pema Bhutan Kraliçesi ilan edildi ve tacı eşi Kral tarafından takıldı.

Kraliçe evlendiğinde Jigme Üniversitesinde öğrenciydi.

Bhutan geleneklerinde Kralın çok eşli olmasına izin veriliyor ama Kral eşinin tek olacağını ve Kraliçesini çok sevdiğini açıkladı.

Kral ve Kraliçe düğün sonrası Hindistan, Singapur, Japonya ve Birleşik Krallık resmi ülke ziyaretlerinde bulundular.

Kraliçe Jetsun Pema; Bhutan Yetenek Derneği, Doğa Koruma Derneği, Bhutan Böbrek Vakfı UNEP Ozon Büyükelçiliği sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor.

Kral ve Kraliçenin ilk çocukları Prens Gyalsey, 05 Şubat 2016’da dünyaya geldi.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018