Bağlan
Üst

ATATÜRK EVİ SELANİK

Manevi değeri paha biçilemez bir ev burası, Cumhuriyetimizin kurucusunun doğduğu ev.
Yunanistan, Selanik, Agiu Dimitriu Caddesi, Apostolu Pavlu Sokağı No:17 adresindeki pembe ahşap ev bizler için çok önemli. Burası Atatürk’ün doğduğu ev.
Bir vakıfca 1870 yılı civarında yapılmış. 1878’de Ali Rıza Efendi, evi kiralamış. Mustafa, evin 2. katında, güney tarafındaki odada dünyaya gelmiş. Ali Rıza Efendi evin bahçesine günümüze ulaşan bir nar ağacı dikmiş. Aile Ali Rıza Efendinin 1888’de vefatına kadar bu evde yaşamışlar. Daha sonra aile bitişikte küçük bir eve taşınmış.
Askeri eğitiminden Selanik’e tayin olan Mustafa Kemal pembe boyalı evi satın alarak Annesi ve kardeşi ile bir süre yaşar.
Oğlunun göreve gitmesi ve Balkan Savaşında Selanik işgali ile Zübeyde Hanım İstanbul’a taşınır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 10.yıldönümü 29 Ekim 1933’te Selanik Belediyesi, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin satın alınarak, Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilmesini kararlaştırmış. Prosedürlerin tamamlanması sonucunda 19 Şubat 1937’de pembe ev resmi olarak Türk Konsolosluğuna teslim edilmiş.
Halen Türk Konsolosluğu ile yanyana duran Atatürk Evi Müzesi, Selanik’te turistlerin ilgisini çeken bir adrestir.
Ev oldukça sade, yalın ve küçük bir bahçeye sahip.
2013 yılında biten ve 3 yıl civarında süren “Atatürk Evi”nin yenilenme çalışmalarının sponsorluğunu Bilgili Holding Başkanı Serdar Bilgili üstlenmiş. Şişli Atatürk Evinden aktarılan eşyalar bir gece çalınmış ne yazık ki. Üzücü olay sonrası ev şu an boş gibi, Atatürk’ün ve Annesi Zübeyde Hanımın mumyaları var. Mutfakta Atatürk’ün küçüklük hali canlandırılmış. Atatürk’ün doğduğu oda belirtilmiş. Atatürk’e ait özel eşyalar var. Evin dolu olmasını tercih ederdim ama o sinerjiyi hissetmeniz emin olun çok iyi geliyor.
Ev ahşap olduğu için 20’şer li gruplarla ziyaretçi alıyorlar. Atatürk Müzesi evi yetkilileri misafirlerini görmekten son derece memnunlar ve herkesle tek tek ilgileniyorlar.
Atatürk evinin hemen yan tarafında Deniz isimli bir Türk Bayanın hatıra eşyalar satan dükkanı var.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS – φωτογραφίες

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Keyifli Keşif Noktaları

  • BEYLERBEYİ

    Eşsiz boğaziçinin incilerinden Çengelköy ve Kuzguncuk arasında bir güzellik Beylerbeyi.  Boğaziçi Köprüsünün anadolu ayağının ev sahibi, eşsiz Beylerbeyi Sarayı, tarihi Beylerbeyi...

    seldagoktas8 Temmuz 2018
  • MINSK

    Beyaz Rusya’nın başkenti, Stalin’in şehri, tertemiz ve saygılı Minsk.

    seldagoktas24 Nisan 2018