Bağlan
Üst

TUTUMLU KRALİYET

Tutumlu olmak; insan yaşamını sadeleştiren, arındıran, huzurlu hissettiren bir değer. Keyifli ve ergonomik bir yaşam sürmek huzurlu olmayı sağlar. Belli değerlerden ödün vermeden tutumlu bir yaşam geleneğine sahip olabilmek ise kişilere, ailelere, toplumlara refah sağlayacaktır. Tutumlu olmak ile cimri olmak arasında çizginin de korunması şart tabi. En önemli noktalardan biri ise zamanda tutumlu olabilmektir bence, zaman planlamamizi doğru işletir, gerçek değerlere ve doğru kişilere odaklanmayı yaşam şekli haline getirebilirsek mutluluk kaçınılmaz olur.
Sindirella masalında yaşadığı sanılan, bir giydiğini bir daha asla giymediği düşünülebilen Kraliyet aileleri üyelerinin yaşamlarında da tutumlu olmak yer alıyor. Şimdi örneklere bakma zamanı…
Kraliyet saraylarında var olan maliyet indirimi departmanları oldukça popüler ve birçok noktada ayrıcalık, iyileştirme yaratmaktalar.

KRALİÇE ELIZABETH
63 yıldır tahtta olan Büyük Britanya Kraliçesi Elizabeth tutumlu yaşamı ile örnek bir yaşam sürmektedir. Saraylarındaki maliyet indirimi çalışmalarını ve analizlerini bizzat denetlemektedir. Saraylarındaki elektrik tasarrufunun minimuma inmesini sağlamıştır. Kıyafetlerini ve şapkalarını zaman içinde farklı değişikliklerle kullanır. Aile üyelerinin harcamalarını takip eden Kraliçe Elizabeth müsrif bulduğu detayları açıklamaktan çekinmemektedir.
Gazetecilere göre Kraliçe 2. Elizabeth dünyadaki en tutumlu kişilerden biri.

CAMBRIDGE DÜŞESİ KATE
Her ne kadar Kate Middleton bir giydiği kıyafeti defalarca giyiyor olsa da Kraliçe Elizabeth onun hala müsrif olduğunu düşünüyormuş. İşin ilginci Kate Middleton, bu konuda Kraliçe’nin ve basının hışmını üzerine çekse de bir kıyafetini defalarca giyerek halkın bir bölümünün gönlünde “tutumlu Düşes” unvanını kazandı bile. Kate’in kızı Charlotte’un töreninde kraliyet bebeklerinde kullanılan tarihi bebek arabasını kullanması, yakında çıktıkları Polonya resmi ziyaretinde kızı Charlotte’a amcası Harry’nin giydiği kırmızı ayakkabıları giydirmesi beğenildi.
Camdridge düşesinin sık sık alışverişe çıkması Kraliçe’yi rahatsız ediyormuş.
Prensesin, eşi Prens William ve iki çocuğuyla birlikte yaşadığı Kensington Sarayı’nın tadilatı için 5.9 milyon dolar harcadığının öne sürülmesi basında ve halk arasında oldukça ses getirdi ve eleştirildi. Önemli gazetelerden biri Kate için “para saçarak sınıf atlamaya çalışıyor” şeklinde bir başlık attı.
Prenses ayrıca Kraliçe Elizabeth’in hediye ettiği kır evi Anmer Hall’un restorasyonu için de 2 milyon dolar harcaması. Bu harcamanın bir kısmının evin bahçesine eklenen tenis kortu için yapıldığının açıklanması oldukça sorun yarattı.
Middleton ve Prens William’ın bir defasında Kensington Sarayı’ndan Anmar Hall kır evine gitmek için helikopter kiralamaları ile de halkı mutsuz ettiler çok fazla eleştiri aldılar.
Kate günlük kıyafetlerini, ayakkabılarını defalarca farklı tarzlar ile bütünleştirerek kullanıyor. Gece elbiselerini de farklı zamanlarda yine giyiyor. Son zamanlarda Annesi Carole Middleton ile ortak birkaç kıyafet kullandılar.

İNGİLTERE PRENSESİ ANNE
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in tek kızı Prenses Anne oldukça tutumlu olması ile tanınır, İskoçya’da 1 gece kalacağı deniz manzaralı otel odasını ”gece karanlığında manzarayı görmeyeceği” gerekçesiyle daha ucuz bir odayla değiştirerek ”tutumluluk” dersi vermiştir.
Daily Mail’in haberine göre, İngiliz kraliyetinin ”idareli” üyesi Prenses Anne, eşi Sir Timothy Laurence ile konakladığı İskoçya’nın Oban kasabasındaki Manor House Hotel’de kendisi için ayrılan 225 poundluk odayı pahalı bulur, Prenses, geç saatte giriş yapacağı ve akşam yemeğinin ardından yalnızca uyumak için kullanacağı nedeniyle 40 pound daha ucuz olan ve otelin arka giriş kapısına bakan daha sıradan bir odayla değiştirilmesini talep etmiş.
Prenses Anne’in kıyafetlerini defalarca giymesi ile zaman zaman “cimri” olarak anılmasına da neden olmuştur.
Prenses Anne’in Gloucestershire’daki resmi konutu Gatcombe Park ise, kraliyet ikametgahları arasında uşağı bulunmayan tek konut olarak biliniyor.

HOLLANDA KRALİÇESİ MAXIMA
Hollanda Kraliçesi özellikle gece elbiselerinde ve günlük yaşamındaki kıyafetlerinde tutumlu davranmayı tercih etsede basın ve halkın eleştirilerini yoğun alıyor. Eleştirmenlerce en müsrif Kraliçe şeklinde bir ünvanı var.
Gelinliğini hayali olan Valentino’ya tasarlatan Maxima, Hollanda lı bir modacı seçmemesi ve tutumlu olmaması ile eleştirilmişti. Maxima ve ailesinin tatilleri de tutumlu olmadıkları söylenen diğer bir konu.
Hollanda Kralı Willem-Alexander’ın tahta çıkış törenleri fazla hatta gereksiz şaşaalı bulunmuş ve yoğun eleştiri almıştı.
Maxima’nın tahta çıkış resepsiyonlarından birine daha önce kullandığı Valentino kırmızı elbiseyle gitmesi medyada “kriz nedeniyle kemer sıkılan bir dönemde kraliyet ailesini müsrif göstermeme amaçlı bilinçli bir adım” olarak yer aldı.
Hollanda Kraliyet Ailesi’ne verilen hazine ödeneğinin yüksekliği zaman zaman tartışmalara yol açıyor. Demokratlar 66 Partisi seçim bildirgesinde bu ödenekleri azaltma vaadinde bulunuyor.
Hollanda Veliahtı Prenses Catharina Amalia nın 18.yaşında olacağı 07 Aralık 2021 tarihinden itibaren günlük net 4 bin euro hazine ödeneği alacağı olması maddesi halen yoğun tartışmalar altında. Siyasetçiler, halk ve basın bu rakamın fazla olduğunu ısrar ediyor.

İSPANYA KRALİÇESİ LETIZIA
Ülkesinin ekonomisinin çalkantılı olmasındandır diyenler olsa da İspanya Kraliçesi tutumlu yaşamı ile oldukça dikkat çekiyor.
Günlük giysilerinin büyük kısmını İspanyol markaları olan Zara, Massimo Dutti ve Mango’dan seçiyor! Günlük giysilerini defalarca farklı şekillerde bütünleyerek şık olmayı başarıyor. Gece resepsiyonlarında giydiği elbiselerini birden fazla giyerek zaman zaman modelini değiştirerek kullanıyor.
Eşi Kral Felipe’nin tahta çıkış törenlerinin abartılmaması ile halkın memnuniyetini kazandılar.

BELÇİKA KRALİÇESİ MATHILDE
Kraliçe Mathilde, tek kuruşunu boşa harcamayan Kraliyet üyelerinden. Davetler dışında spor giyinen Kraliçe, eski giysilerini yeni düzenlemeler ve rarklı aksesuarlarla defalarca kullanıyor. Gece elbiselerini de aynı şekilde yineleyerek giymeyi tercih ediyor.
Eşi Kral Philippe’nin tahta çıkış törenlerinin en sade tahta çıkış töreni olarak tasarlanması ile basın ve halkın takdirini kazandılar.

İSVEÇ VELİAHT PRENSESİ VICTORIA
İsveç’in gelecekteki kraliçesi Victoria, günlük yaşantısında çoğunlukla H&M tasarımlarını giymeyi tercih ediyor. Asla giysileri için çok para harcamıyor. Çoğunlukla spor ve şık giyiniyor. Erkek kardeşi Carl Philip in düğününde ve Oscar Balosunda yine H&M gece elbiseleri tercih etmesi ile halkın takdirini kazanmıştır. Victoria zaman zaman Annesi Kraliçe Silvia’nın elbiselerini de kendine uyarlayarak giyiyor.

DANİMARKA VELİAHT PRENSESİ MARY
Danimarka Veliaht Prensesi Mary’nin tarzı, mütevazı şıklığıyla dikkat çekiyor. Prenses, gardırobundaki giysileri sık sık farklı şekillerde giyiyor. H&M ve Zara kıyafetlerine gardrobunda yer veriyor.
Yaşadıkları sarayda yaptıkları değişiklikler özellikle de banyolarındaki bütçe konusunda acımasızla eleştiri almaları üzerine basın toplantı yaptılar.

NORVEÇ VELİAHT PRENSESİ METTE-MARIT
Norveç Veliaht Prensesi Mette-Marit, gelinliğinden başlayarak günlük ve özel resepsiyonlarında sade ve yalın bir tarzı benimsemiştir.
Prensesin, Sevgililer Gününde aldığı elbisenin 100 bin kron (42 bin TL.) olduğunun ortaya çıkmasıyla Norveç basını, kraliyet ailesinin, harcamalarının demokratik bir toplumda şeffaf olması ve halka hesap verilmesi gerektiği savunuldu. Eleştiriler artınca Norveç Sarayı, Veliaht Prens ve eşinin yıllık resmi harcamalarının ve özel harcamalarının detayları basınla ve halkla paylaştı. Prenses harcamalarında daha dikkatli davranacağını söyledi.

MONAKO PRENSESİ CHARLENE
Charlene’in sade ve yalın bir çizgisi var. Şatafatlı görünmekten özenle kaçıyor. Günlük yaşamda seçtiği spor kıyafetleri ile oldukça şık görülüyor.
FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018