Bağlan
Üst

Paris Disneyland

Mimarinin, Sanatın, Kültürün, Modanın, Yemek zevkinin zirvesi… Bohem Paris, kesinlikle aşık olacağınız ve yine gelmek isteyeceğiniz şehir. Simetrinin zirvesini Paris’te görmek çok keyifli. Özellikle Concorde Meydanı çevresini ve Eyfel Kulesi çevresini dikkatlice inceleyin hayran kalacaksınız. Emeği geçenlerin önünde saygı ile eğilmemek ne mümkün.
Sightseeing tur:  (L’Open Tour ve Foxity Tour)keyifli, katılabilirsiniz (24 saat ya da 48 saat geçerli biletler var herhangi bir duraktan binip istediğinizde inip bir sonraki ya da istediğiniz saatteki tura tekrar farklı noktadan binebilirsiniz)
Paris by night tour: Paris’in ünlü noktalarını üstü açık otobüsler ile  ışıklandırılmış şekilde gece görebilirsiniz. Gezi süresi 1,5 saat. Her gün saat 19:30 ve 21:30 kalkışlı. Gezi noktaları: Notre Dame, Hotel de Ville, Louvre, Place Vendome, Opera, Madeleine, Concorde, Champs-Elysees, Arc de Triomphe, Eyfel Kulesi, Trocadero, Pigalle/Moulin Rouge.
Concorde Meydanı (meydandaki heykeller çok güzel ve her yol harika yerlere çıkar, Champ Elysee’nin bir ucunda, doğu tarafı) 8 hektarlık bu eşsiz meydan tarihinde inanılmaz olaylara sahne olmuş.  Marie Antoinette plakası bu olaylardan biridir.
Dönmedolap : Paris i tepeden izlemek isterseniz
Eyfel Kulesi:  (2. ya da 3.kat olarak bilet satınalabilirsiniz) Paris’i yukarıdan izlemek harikadır.
Champ Elysee: Fransızlara göre “dünyanın en güzel caddesi”  2km.lik görselliği harika cadde. Markaları, cafeleri, restoranları…
Place Charles de Gaulle (l’Étoile): Yıldız meydanı,  Champ Elysee’nin batı ucu. Meydana çıkan caddeler yukarıdan bakıldığında yıldız şeklindedir.  12 muhteşem caddenin mimari harikası bileşimi.
Arc de Triomphe:  Napolyon tarafından bir zafer anıtı olarak yapılmış. Napolyon’un kazandığı zaferler ile generallerin isimlerinin yazılı olduğu bu zafer takının tepe noktasına asansör ile çıkılabilir. Place Charles de Gaulle’de birleşen caddelerin geometrik şeklini yukarıdan görmek ve Champs-Élysées’yi izlemek için zafer takının üst noktasına çıkmalısınız.
Siene Nehri Tekne turu:  Gündüz ve gece olarak 1 saat süren bir tur.  Akşam yemeği ya da öğlen yemeği içeren turlarda var.
Saint German mahallesi: Bohem güzellikler, düşünsenize gittiğiniz bir cafede yıllar önce Sartre buradaydı. Hemingway’ın izleri, anılarını keşfetmek esşiz bir deneyim.
DES PRES KİLİSESİ : Paris’in en eski kilisesi.  En eski çan da burada.
Louvre Müzesi  ve Cam Piramit: (Monalisa, Son Akşam Yemeği ve harika tablolar eşliğinde) Tüm Louvre Müzesinin tamamını gezebilmek için yaklaşık 70km  yürümek ve haftalar ayırmak gerekmektedir. Bu nedenle görmek istediğiniz eserleri katalogda işaretleyerek gezmek zaman kazandıracaktır.
Cam Piramidin metro girişinde çok şık dükkanlar vardır.  Tahta ürünler ve objeler satan mağazaya mutlaka uğramalısınız.
Palais-Royal: Louvre’un kuzey kanadında yer alan Palais Royal’in orijinal ismi Palais-Cardinal’dir
Montmartre (Sacre Coeur):  (ressamlar tepesi) Terası ve Paris manzarası harikadır. Montmartre ve civarı, pek çok sanatçının atölyesine ev sahipliği yapmış olmakla  övünür. Salvador Dali, Monet, Modigliani, Picasso, Vincent van Gogh gibi isimler buralarda çalışmışlardır.   Minik butik ve el yapımı biblo dükkanları çok şık.
Montmartre metro ile ulaşabilirsiniz.  Montmartre gezi treni ile 40 dk. süren keyifli bir tur satın alabilirsiniz. (Gezi treni biletinizi atmazsanız gün içinde tekrar kullanabilirsiniz.) Tepeye funiküler ile de çıkabilirsiniz.
Montmartre’den şehre dönüşü yürüyerek yaparsanız şehrin dar ve farklı sokaklarını keşfedebilirsiniz.
Vendome Meydanı: (markaların ve Ritz Otelinin bulunduğu meydan)  Meydandaki heykele çıkabilirsiniz.
Luxembourg Bahçeleri:  Lüksemburg Sarayı ve günümüzde Fransız Senatosu olarak kullanılan binanında içinde bulunduğu Lüksemburg Bahçeleri.  Sekizgen gölde yelkenlilerini yüzdürenleri izlemek çok keyifli. Bronzdan yapılmış heykellerle süslü çeşme Fontaine des Quatre-du-Parties-World  fıskiyeleri ile bahçe ziyaretçilerine unutulmaz bir görsel şölen yaşatır.
Grande Arche: (modern bölgede) La Defence bölgesinde.   Arc de Triomphe’un modern bir temsilcisinin yapılması için gerçekleştirilen yarışma sonucunda, Danimarkalı mimar Johann Otto tasarımıdır. Çatısından manzarayı izleyebillirsiniz.
Sobonne Üniversitesi
ST.SUPLICE MEYDANI VE KİLİSE : Meydan ve ünlü çeşmesi çok özgün. Kilisede Hz.İsa’nın Torino Kefeni sergileniyor. 1884’e kadar başlangıç meridyeni kabul edilen kuzey-güney çizgisi de kilisede. Kilise aynı zamanda Victor Hugo’nun nikahına ev sahipliği yapmış. Konumu Sorbonne Üniversitesine çok yakın olan meydan Sorbonne’li gençlerin favorisi, cıvıl cıvıl.
Versay Sarayı ve bahçesi (metro ile gidiliyor)
Opera Binası
Büyük Saray : Cam ve çelik şaheseri
Madeleine Meydanı ve Madeleine kilisesi
Notre Dame Kilisesi (Fransız gotik mimarisi) : Sıfır noktası. Napolyon’un İmparatorluğunu ilan ettiği kilise.
SHAKESPEARE AND COMPANY : Dünyanın en ünlü kitapçılarından biri burası. Notre Dame’a yakınlığı ile sıfır noktası olarak bilinir. Birçok ünlü filmde yer almış. Yerde bulunan cam kumbara destek bekleyen genç yazarlar için. Merdivenlerden inerken göreceğiniz mesaj panosuna dilediğiniz mesajı bırakabilirsiniz. Tarihi piyano ve daktilo oldukça ilgi çekiyor. Her zaman çok kalabalık olan Shakespeare and Company’de Mevlena’nın eserleri de var. Kütüphanede söyleşiler, müzik performansları etkinlikleri var. Kitapçının önünde harika kartpostallar satılıyor.
Pont Des Arts Köprüsü : Aşıklar köprüsü denir. Paris’in tüm köprüleri çok özeldir.
Pont Neuf Köprüsü
St.Michel meydanı
Galeries Lafayette (Hausmann) – alışveriş
Moulin Rouge – kırmızı değirmen
Lido show – Champ Elysee de
Place Desosges Meydanı: 140 m x 140 m ebatlarındaki meydana bakan evlerin cepheleri ve kırmızı tuğlaları  ünlüdür. Buradaki 6 numaralı evde bir zamanlar Victor Hugo yaşamıştır. Ev şu anda yazara ait el yazmaları ve çizimlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır.
Île Saint-Louis: Sen Nehri üzerindeki adacık. Adeta şehrin ortasında sessiz sakin ve kendi hâlinde bir vaha gibi. Kafeleri, restoranları, dondurmacıları ile bu adaya mutlaka uğranmalı.
Centre Georges Pompidou: Eski petrol rafinerisi şimdilerde müze.
SAINTE CHAPELLE : 1242’den, Ortaçağ’ın cennete açılan kapısı olarak adlandırılmış.
POMPIDOU CENTRE : Ters yüz edilmiş bina.
MUSEE D’ORSAY : Rodin, Claudel eserleri ve harika tablolar.
LA VILLETTE‘de bulunan bilim merkezi
MONET EVİ : Monet’nin 43 yıl yaşadığı ve ilham aldığı eşsiz evi ve bahçesi.  Giverny köyünde, Paris’e 75 km uzakta. St.Lazare istasyonundan kalkan trenle Vernon istasyonunda inip, otobüsle Giverny kasabasına ulaşabiliyorsunuz.
Grand Musée du Parfum : Parfüm Müzesi
PARİS SEMT PAZARLARI : Güzellikler ve renkler dolu dolu pazarlar Paris’in olmazsa olmazları kesinlikle.
Pazarlar genelde öğleye kadar açık olurlar. St.Germain Rue Lobineau’da Pazartesi hariç hergün, Boulevard Raspail’de Salı-Cuma-Pazar günleri kurulan pazarlar gezilmeli.
ANTİKA PAZARI : Les Puces’te Clignancourt pazarı Cumartesi-Pazar-Pazartesi açık ve erken giderseniz çok özel parçalar yakalayabiliryorsunuz.
DÖNMEDOLAP : Concorde Meydanında bulunan 70m. yüksekliğindeki dönmedolap Fransız halkı tarafından sevilmiyor.
GRAND PALAIS : Sergi Salonu olarak halka hizmette şimdilerde
BİLİMSEL KEŞİFLER MÜZESİ
RUE DE CREMIEUX : Harika renkli evlerle dolu küçük ama çok keyifli bir sokak. Mutlama gidilmeli ve görülmeli.

PARİS NE YENİR?

Fauchon – Pastaları, sandviçleri ve salataları (Madeleine Meydanı köşesi)
Pierre Herme : Makaronları müthiş
Le Relais de l’Entrecôte : Paristeyseniz, gitmelisiniz
Sacre Court – Soğan çorbası
Chez Leon – Brüksel’in harika midyeleri – Champ Elysee de de var
Stohrer Patisserie – Mini pastalar
Lafitte – Peynirleri
Peynir – Brie, Camembert
Poilane Fırını ürünleri harika
BARTHELEMY :  Burası görsel ve leziz bir cennet. Emmantel, Brie, Comte, Rokfor Camambert inanın seçim çok zor burada.
Montaigne Caddesi
Au Gourmet De L’isle (menü yemekleri iyi)
Polidor – Beef Boringon St.Roman – akşam yemekleri iyi
Bistro Romain – akşam yemekleri – Champ Elysee
TAILLEVENT : Şef Alain Solivenes’in mekanı, rezervasyon şart.
GUY SAVOY REST.
LA TOUR D’ARGENT : 500bin şişelik mahzeni, ördek mutlaka tadılmalı.
LA GRAND VEFOUR : Napolyon ve eşi Josephine’in yemek yediği mekanda dekorasyon ve herşey sıradışı.
SENATO BAHÇESİ CAFESİ
BUDHDHA BAR
CAFE DE FLORE : Paris’te iseniz olmazsa olmaz bir adres, Abidin Dino’nun favorisi, Kaçak Prenses filminde bahsedilen ünlü Cafe.
POILANE : ST.Germain de hamur işleri güzel
RELAIS : ST.Germain de ünlü şefin yemekleri
CHEZ L’AMI JEAN REST : özel bir adres
NICHOLAS BACHEYRE : Çikolataları
ALAIN DUCASSE : Çikolata butiklerine kesin gitmeli
PIERRE HERME : Rengarenk tatlıları, makaronları ve yasemin çayı olmazsa olmazı
LES DEUX MAGOTS : St.Germain’de, geçmişte çok ünlü bir tiyatro eserinden ilham alınarak meydana gelen bu ünlü cafe de 2 heykel baş köşede yer alıyor. Picasso ve birçok sanatçının uğrak yeri, aristokratların favori mekanında sıcak çikolata ve makaron mutlaka denemelisiniz.
LE TRAIN BLEU : Eşsiz bir atmosferde harika bir mönü
SHAKESPEARE AND COMPANY CAFESİ : Kütüphane yanında.
KROSAN : Fransız İmparatoriçe Marie Antoinette malum Viyana doğumlu, Osmanlı’ların Viyana kapılarına kadar gelmesi ve kuşatamaması üzerine Osmanlıların dönüşünü kutlamak için Viyana’da Krosan yani Hilal denilen bu çörek üretilir ve çok popüler olur. Marie Antoinette gelin geldiği Fransa’ya özel aşçılarını da getirince krosan Fransa’da da ünlenir ve halen çok popülerdir. Krosan deyip geçmemek lazım tarihimize uzanan hikayesi ile çok özel.
KAHVE
SICAK ÇİKOLATA
MAKARON
SANDVİÇ : Birçok adreste çok özel bir önerim olacak Notre Dame Kilisesini arkanıza aldığınızda hemen sağda olan minik dükkandan tavuklu sandviç denemelisiniz.
PIZZERIA POPOLARE : Enfes pizzalar ve her zaman kuyruk var
PARİS NE ALINIR ?
Pylones – hediyelik eşya
La Marais – Antikacılar
Attirance – Doğal Kozmetik ürünleri markası
Treehouse – Çocuk mağazası
Geodesis
La Societe – St.German – organik ürünler, fransız ünlülerin yeri
Sacre Court – Minik hediyelik butikler
Rue du Faubourg Saint Honore: tasarımların bölgesi
Champs-Elysees
St. Germain – La Bon Marche ve semt pazarları
St. Germain – Jean Charles’de Castelbajac tasarımları
St.Martin Kanal – civarı küçük, özgün butikler
Rue Saint-Andre – Sahaflar
Haussmann Bulvarı – Lafayette, Printemps
Galeries Lafayette
La Bon Marche : Paris’in en eski ve şık mağazalarından.
Colette
Aubade : Fransız dantelli çamaşırları ve gecelikleri çok güzel
Shakespeare & Company : Efsanevi kitap dükkanı, birçok ünlü yazarın yetişme yeri.
MARCHE COUVERT : Kapalı pazar
RASPAIL : Sokak pazarı, öğleye kadar kuruluyor
MARCHE BIOLOGIQUE : Organik ürünler pazarı
ALEXANDRA SOJFER : Şemsiyeleri ünlü
JULES PANSU : Çantalar, yastıklar harika tasarım ürünler, sanat eseri gibi hepsi, St.Germain’e yakın

PARİS PASAJLARI :

Brady Pasajı (Kürkçüleri ile ünlü)
Grand Cerf Pasajı (Dantelin anavatanı)
Sainte Anne Pasajı (kapısında hep kedi bekleyen)
Havre Pasajı (harika tablolar)
Panoramas Pasajı (Balzac ve Zola’nın pasajı bugün Filateli cenneti) Paris’in en hareketli bulvarlarından Boulevard Montmartre ile Rue Saint-Marc arasında. Şehirdeki kapalı pasajlardan en eskisi.
Jouffroy Pasajı: Panoramas Pasajı ile karşılıklı. Yerden ısıtılan ilk pasaj. Tahta oyuncaklar ve minyatür evler satılır.La Tour des Delices’de tatlı yemelisiniz.
GALERIE VIVIENNE (Houte-couture ürünler) en şık, en gösterişli pasaj.
A Priori Thé – Çay evi ünlü
Rue Cambon – Chanel’in evi
Paris Istec – Lüks ürünler Pazarlama Yönetimi okulu

DISNEYLAND

Disneyland’a karayolu ile ulaşabilirsiniz tercihiniz metro ise Metro ile son durakta inmelisiniz. Disneyland’a yakın ve yürüme mesafesindeki otellerde konaklamanız mümkün.  Görselliği harika otellerde kendinizi masal dünyasında sanacaksınız.
Minie ve Mickey ile çay saati etkinliği sunan oteller var.

DISNEYLAND GEZİLECEK YERLER

Aktiviteler için mutlaka biletlerinizin Fast Pass özelliğini kullanın, zamandan tasarruf edin.
Disney Village
Walt Disney Stüdyoları
Disneyland Park
Disneyland Park 5 bölümden oluşuyor ve mümkün olabildiğince tüm akivitelere katılın.
(Main Street USA, Fantasyland, Frotierland, Adventureland, Discoveryland)

Favorilerim:
Parkı tamamen dolaşan Tren, hem görsellik hem mola
Mark Twain gemisi – Kovboy kasabasında
Peter Pan –  Fantasyland
Pinokyo – Fantasyland
It’s a small world (bebekler dünyası) – Fantasyland
Karayib Korsanları – Adventureland
Muhteşem geçit töreni zamanı yerinizi almayı unutmayın.
Karakterlerin buluşma noktalarını da mutlaka broşürünüzden takip etmelisiniz.

DİSNEYLAND NE YENİR?

Main Street, USA üzerinde olan bakery shop, tatlıları harika
Sindirella Rest. – Yemekler ve sunumlar harika.
Kovboy kasabasında bizim patates kumpirin miniği mutlaka tadın.
Enfes şekerlemeler, dondurmalar.
Disney Village bölümünde de Yemek ve eğlence için çok fazla alternatif.

DİSNEYLAND NE ALINIR ?

Tüm karakterlerin aktivitelerinden çıkış yolunuzda kendinizi o bölümle ilgili shop da bulacaksınız.  (Pazarlamaları çok iyi planlanmış durumda)
Benim favorim Emporium
La Vallee Village

Ünlü markaların outletleri ve hemen yanında çok büyük bir avm, Disneyland a gidilen metro ile ulaşabiliyorsunuz.  (val d’europe outlet)  Disneyland’dan bir önceki durak.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Keyifli Keşif Noktaları

  • BEYLERBEYİ

    Eşsiz boğaziçinin incilerinden Çengelköy ve Kuzguncuk arasında bir güzellik Beylerbeyi.  Boğaziçi Köprüsünün anadolu ayağının ev sahibi, eşsiz Beylerbeyi Sarayı, tarihi Beylerbeyi...

    seldagoktas8 Temmuz 2018
  • MINSK

    Beyaz Rusya’nın başkenti, Stalin’in şehri, tertemiz ve saygılı Minsk.

    seldagoktas24 Nisan 2018