Bağlan
Üst

KRALİYET SARAYLARI

Saraylar, monarşilerin en önemli simgelerindendir, ülkelerinin ve temsilcilerinin gururları… Ülkelerinin en çok turist çeken ve en çok fotoğraflanan adreslerinden.
Sizleri monarşi ile yönetilen ülkelerin tarihi ve eşsiz sarayları ile buluşturmak istedik.
Küçük bir ipucu : Sarayların tepesindeki bayrak dalgalanıyorsa ülkenin Kraliçesi ya da Kralı sarayda demektir.

İNGİLTERE
BUCKINGHAM SARAYI – LONDRA
63 yıldır tahtta olan Kraliçe Elizabeth’in ikameti ve yönetim merkezi. Dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok fotoğraflanan Sarayı. Britanya Monarşisinin merkezi Londra Westminster’da.
Trafalgar meydanından muhteşem görsellikteki Admiralty Arch’ten geçerek tarihi kraliyet yolu ile solda St.James Park, sağda Green Park, Clearance House (Diana’nın nişanlandıktan sonra düğününe kadar kaldığı ve gelinlikle çıktığı saray) ve St.James Sarayı eşliğinde ilerlerseniz Victoria Anıtına ve Buckingham Sarayına ulaşırsınız. Bence Buckingham Sarayına gidilen en güzel yol burasıdır.
Yapımından sonra özel mülk olan sarayın yerinde 1703’te Buckingham Evi olarak adlandırılan Westminster Dükü’nün konağı varmış.
Mimarları : William Winde, Aston Webb, Thomas Cubitt
1763’te Kral III. George tarafından eşi Kraliçe Charlotte’a armağan edilmesinin ardından “Kraliçenin Evi” olarak bir ünvana sahip olmuş. 19. yüzyıl boyunca Mimarlar John Nash ve Edward Blore tarafından genişletilen binaya eklemeler yapılmış.
Saray 1837’de efnanevi Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla Britanya Krallığının ikametgahı ve yönetim binası olarak günümüze değin hizmette.
Buckingham Sarayı 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında yapılan ilavelerle doğu cephesine kraliyet ailesinin halkı selamladığı balkon yapılmıştır. II. Dünya Savaşı’ndaki Alman bombardımanında yıkılan şapelin yerine Kraliyet Koleksiyonu’nun sergilendiği Kraliçe’nin Galerisi yapılmış ve Sarayın belli bölümleri 1993’de halka açılmıştır.
Buckingham Sarayında toplam 775 oda ve 78 banyo bulunmakta. Bu odaların, 19’u devlet görüşmeleri için, 52 oda Kraliyet yatak odaları ve misafirleri için kullanılmakta. Çalışanlar için 188 yatak odası ve 92 ofis bulunmaktdır. Sarayın cephe boyu : 108 metre, 120 metre derinliğinde (merkezi dörtgen dahil) ve 24 metre yüksekliktedir.
Buckingham Sarayı Kraliyet resepsiyonları, geleneksel Garden Partileri ile çok özel davetlere ev sahipliği yapmaktadır. İngilizler Buckingham Sarayındaki bir resepsiyon için davetiye almanın dünyanın en prestijli kabulü olarak nitelerler.

WINDSOR SARAYI
Birleşik Krallığın resmi ikameti ve Kraliçe Elizabeth’in favori saraylarındandır. Windsor’da yer almaktadır. I.William zamanında 1070’de inşa edilmiştir.
Mimarları : Jeffry Wyatville, Edward Blore, Hugh May, Giles Downes, Henry Emlyn, Anthony Salvin
Winsor Sarayı, ikametgah, garnizon, kale ve hapishane olarak oldukça farklı tarihi bir geçmişe sahiptir.
Kraliçe Elizabeth’in genelde haftasonları ve kısa süreli tatillerinde Windsor Sarayında olmayı sevdiği bilinmektedir. Kraliçe Elizabeth Sarayın arazisinde araç kullanmakta ve küçüklüğünden beri çok sevdiği özel atlarına binmektedir. Son zamanlarda ısrarla tog kullanmadan at binmesi sevenlerince eleştirilse de Kraliçe bu eleştirileri kesinlikle umursamamaktadır.
1992 ‘de kalede çıkan yangın, 100 odaya zarar vermiş, sonrasında renoveden geçmiştir. Sarayda Rembrandt, Rubens, Canaletto ve Gainsborough’un eşsiz eserleri bulunmaktadır. Sarayda 1923’de Sir Edwin Lutyens tarafından tasarlanan ve Kraliçe Mary’e armağan edilen dünyanın en ünlü oyuncak bebek evi yer almaktadır.
Kraliçe Elizabeth’İn çok sevdiği babası Kral VI.George, Annesi Queen Mother’in ve kızkardeşi Prenses Margaret’in anıt mezarları da Windsor Sarayı kompleksi içinde yer almakta.
Windsor Kalesi Kilisesinde 19 Mayıs 2018’de Prens Harry ve Meghan’ın kraliyet düğünleri gerçekleşecek.

HOLLANDA
KRALİYET SARAYI – AMSTERDAM
Kraliyet Sarayı Amsterdam’ın tam merkezinde, en ünlü meydanı Dam Meydanında bulunmaktadır. Kraliyet Sarayının hemen yanında Hollanda Kralı Willem-Alexander ile Kraliçe Maxima’nın nikahlarının kıyıldığı ve Kral Willem-Alexander’in tahta çıktığı Yeni Kilise var.
Mimarları: Jacob van Campen ve Daniel Stalpaert, Sarayı Roma’daki kamu binalarından esinlenerek tasarladıklarını aktardıkları eserleri olan saray, 20 Haziran 1655’te Belediye binası olarak kullanıma açılmış. Bina pek çok defa Dünyanın 8. Harikası olarak anılmış. Bir zamanlar Avrupa’nın en büyük yönetim binasıymış.
1808’de Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart’ın kardeşi, Louis Napoleon, Hollanda Kralı olduğunda Belediye Binasını Saray haline getirmiş. Kraliyet Sarayına dönüştürülen bina, Kraliyet, devlet ziyaretleri, Yeni yıl resepsiyonları ve resmi törenlerde kullanmaktadır. Hollanda Kralı Willem-Alexander ve Kraliçe Maxima Kraliyet Sarayını ofisleri olarak kullanmaktadırlar.
Kraliyet Sarayı belli bölümleri, Kraliyet etkinliği olmadığı günlerde ziyarete açıktır. Sarayda dünyaca ünlü tablolar, eşsiz bir koleksiyon ve Hollanda altın çağı eserleri vardır. Sarayda Hollanda Monarşisi Orange-Nassau ailesinin tabloları da yer almaktadır.

VILLA EIKENHORST
Hollanda Kralı Willem-Alexander, Kraliçe Maxima, kızları Prensesler Catharina-Amalia, Alexia ve Ariane’nin evleri.
Mimar Baron J.B. van Asbeck tarafından inşa edilmiş. 17yy dan kalan villa, sonrasında tadilattan geçmiş. Kraliçe Maxima bir ropörtajında evi için ergonomik eşyalar seçtiğini ailesinin rahatlığının onun için en önemli madde olduğunu söylemişti.

NOORDEINDE SARAYI – LAHEY
1533’de Willem van de Goudt’e ait çiftlik evi olarak kullanılan Saray, 1609’da
Mimarlar Pieter Mesaj ve Jacob van Campen renovesiyle günümüze Saray olarak ulaşan Lahey’deki Noordeinde Sarayı, Kral Willem-Alexander’ın çalışma ofisidir. Saray kompleksi içinde ayrıca Kraliyet Ahırları, Saray Bahçeleri, Orange-Nassau ailesinin Tarihi Koleksiyonları, Vakfı Mülkiyetinde olan Kraliyet Arşivleri bulunmaktadır.
Noordeinde sarayı, hep Hollanda kraliyet ailesinin önemli olaylarının merkezinde olmuştur. Kral Willem-Alexander’in Anneannesi Kraliçe Juliana ve Kralın Kardeşi Prens Constantijn Noordeinde Sarayında evlenmişler. Kraliçe Juliana, Prens Hendrik, Prens Claus ve Prens Bernhard’ın anıt mezarları Noordeinde Sarayı kompleksindedir. Saray ziyarete kapalıdır.
Sarayın adresi : Noordeinde 68, 2514 GL Den Haag (Lahey)

DANİMARKA
AMELIANBORG SARAY KOMPLEKSİ – KOPENHAG
Danimarka Kraliçesi Margrethe’nin ve Kraliyet ailesinin ev ve ofis olarak kullandığı 4 saray :
Christian VII Sarayı
Christian VIII Sarayı
Frederick VIII Sarayı
Christian IX Sarayı
Rokoko sekizgen bir avlu çevresinde bulunan 4 Saray ve sarayların tam ortasında Fransız heykeltıraş J.F.J. Saly’in eseri olan atlı Kral Frederic V heykeli vardır.
Yapım tarihi 1760’a dayanan Saray kompleksinin Mimarı : Nicolai Eigtved.
1794 tarihinde bir gece Christiansborg Sarayı yanınca Amelianborg Sarayı kraliyet ikametgahı olmuş.
Saray avlusunda sabahları Veliaht Prensesi ikizleri Josephine ve Vincent’i bisikletle okula götürürken görme şansınız var.

CHRISTIAN VII’S SARAYI  :
Bir dönem Danimarka Dış İşleri için kullanılan binada Kraliçe Margrethe’nin oğulları Prens Frederik ve Prens Joachim için bir anaokulu sınıfı oluşturulmuş ve Prensler ilk eğitimlerini burada almışlar.

CHRISTIAN VIII’S SARAYI  :
Sarayda halen Kraliçenin küçük oğlu Prens Joachim eşi Marie ve çocukları ile Kraliçenin kızkardeşi Prenses Benedikte ikamet etmektedir.

FREDERIK VIII’S SARAYI  :
Saray günümüzde Danimarka Veliaht Prensi Frederik, Veliaht Prenses Mary ve 4 çocuğunun özel konutu olarak kullanılmaktadır.
Sarayda bir dönem banyolarda yapılan tadilatın miktarı çok aşırı olmamasına rağmen halk tarafından oldukça fazla protesto edilmişti.

CHRISTIAN IX’S SARAYI :
Tarihinde Dışişleri ve Yüksek mahkeme olarak kullanılan Saray 1967’den itibaren Danimarka Kraliçesi Margrethe ve eşi Prens Henrik’e kış dönemi boyunca ev sahipliği yapıyor.

BELÇİKA
BRÜKSEL KRALİYET SARAYI
Belçika Kralı Phillippe ve Kraliçe Mathilde’e sarayı idari konut ve ofis olarak kullanmaktadırlar. Belçika Parlamentosunun merkezi de Saray kompleksi içinde yer almaktadır.
Saray, Mimarları : Alphonse Balat, Tilman-François Suys ve Henri Maquet tarafından neoklasik mimari tarzında yapılmış.
Sarayın Adresi : Rue Brederode 16, B-1000 Brüksel, Sarayın tam karşısında Brüksel Parkı vardır.
Brüksel Kraliyet Sarayı mimarisi kadar bahçesi ile de oldukça ünlüdür.
Belçika Monarşisinin çok önemli toplantıları ve resepsiyonları Saray taht salonunda verilmektedir.
Kraliyet Sarayı belli dönemlerde ziyarete açıktır.

CASTLE OF LAEKEN
Belçika Kralı Phillippe, Kraliçe Mathilde ve 4 çocuklarının ailesinin evleri olan Saray 1784’de Mimarları, Charles de Wailly, Louis Montoyer tarafından yapılmış. Laeken Sarayı oldukça büyük bir parkın içinde gibidir. Saray kompleksi içinde dillere destan cam kraliyet serası, göl, golf sahası, Çin Pavyonu ve Japon kulesi yer almaktadır.
Sarayın ön cephesinde aracınızla durup fotoğraf çekmenize güvenlik nedeniyle izin verilmiyor. Açıklamaları ise Kraliyetin özel konutu olması.
Sarayın adresi : Avenue du Parc Royal, Brüksel. Şehir merkezine 5km uzaktadır.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti devleti için saray yapılırken Laeken Sarayı örnek alınarak yapılmış.
Kral Phillippe’in babannesi Kraliçe Astrid, çok sevilen amcası Kral Baudouin ve eşi Kraliçe Fabiola’nın anıt mezarları yine kompleks içinde yer almaktadır.

MONAKO
MONAKO KRALİYET SARAYI
Grace Kelly’nin Hollywood’dan gelin geldiği saray, şimdi oğlu Prens Albert tahtta, gelini Prenses Charlene, ikizleri Jacques ve Gabriella ile ev sahipleri Monako Sarayının. Saray hem evleri hem ofisleri.
Monako’yu tepeden gören harika stratejik bir konumda Grimaldi Ailesinin Sarayı. Tepeden baktığınızda Sarayın iki tarafında Monako’nun dünyaca ünlü 2 yat limanı vardır. Monako Sarayı dışarıdan bakıldığında Avrupa’nın en sade Saraylarından biridir.
1192 yılında Saray ilk önce Kale olarak inşa edilmiş. 1215’de 2.bir kale ile devam edilmiş inşaata. Saray bugünkü haline Prens Rainier III tarafından getirilmiştir.
Saray yapımında, 16. yy Ceneviz freskleri sahneleri mitolojik olarak sergilenmiş. Saray avlusundaki görkemli merdivenler, Fontainebleau Şatosundaki merdivenden esinlenerek çift devreli sütunlarla desteklenmiş olarak Carrera mermerinde yapılmış.
Bu muhteşem avlu en son Monako Prensi Albert ile Prenses Charlene’in düğün törenine ev sahipliği yaptı.

NORVEÇ
KRALİYET SARAYI – OSLO
Norveç Kralı ve Harald ve Kraliçe Sonja’nın evleri ve ofisleri olarak kullandıkları Oslo’daki Sarayın geçmişi 1849’a dayanıyor, Sarayın Mimarı : Hans Linstow
Avrupa Sarayları içinde diğer Saraylara kıyasla oldukça sade bir mimariye sahip.
Oslo’da Karl Johans dan ilerleyerek, Kraliyet yolundan geçerek Saraya ulaşmak en güzel tercih olacaktır. Sarayın adresi : Slottsplassen 1,Oslo
Saray aynı zamanda, danıştay ve yüksek mahkemeye de ev sahipliği yapıyor.
Kraliyet Sarayı yaz sezonunda halkın ziyaretine açıktır.
Sarayın parkı ise oldukça özeldir ve kültür anıtı olarak kabul edilir, park belli dönemlerde halkın ziyaretine açık olur.

SKAUGUM KRALİYET EVİ
Norveç Kralı Harald babasından 1968’de düğün hediyesi olarak aldığı evi 2001’de oğlu Veliaht Prens Hakoon a düğün hediyesi olarak armağan etti. Bu çok özel 173 odalı Kraliyet çiftlik evi Skaugum, Norveç Veliaht Prensi Hakoon, Prenses Mette-Marit ve çocuklarının resmi ikameti. Prens ve Prensesin düğün öncesi davetleri de Skaugum da verildi aynı zamanda resmi ve geleneksel törenlerde de yine ev sahipliği yapıyor.
Geçmişi ortaçağa dayanan L şeklindeki Skaugum Çiftlik evi bir yangın sonrası 1930’da Norveçli mimar Arnstein Arneberg tarafından aslına uygun olarak neoklasik tarzda yeniden yapılandırılmış.

İSVEÇ
STOKHOLM KRALİYET SARAYI
İsveç Kralı Carl-Gustaf ve Kraliçe Silvia’nın evleri, ofisleri, Kraliyet Ailesi Üyelerinin ofisleri ve İsveç Monarşisinin özel Resepsiyonlarının adresidir Stokholm Kraliyet Sarayı.
Stokholm son yıllarda Kral ve Kraliçenin 3 çocuğunun düğünlerine ev sahipliği yaptı. Özellikle Veliaht Prenses Victoria’nın düğününde dünyanın tüm taçlı başları Stokholm de ağırlandı.
Saray aynı zamanda Kraliyet Mahkemesinin de mekanı.
Stokholm Sarayı Avrupa’nın en büyük ve en dinamik Saraylarındandır.
Sarayın Güney cephesi Ulusu, batı cephesi Kralı, doğu cephesi Kraliçeyi ve kuzey cephesi krallık müştereğini temsil ediyor.
1754 de inşa edilen Saray mimarları : Nicodemus Tessin ve Carl Harleman
tarafından barok tarzda inşa edilmiş ve bir Roma sarayı olarak kurulmuş. Sarayda 660 oda var. Saray Stokholm Gamla Stan’da (eski şehir) yer alan Stadsholmen (şehir adası) üzerindedir. İsveç parlamentosu Riksdag’ın hemen yanındadır.
Stokholm Saray kompleksinde aynı zamanda 3 müze var :
Tre Kronor Müzesi
Hazine Müzesi
Gustav III Eski Eserler Müzesi
Saray halkın ziyaretine açıktır.

İSPANYA
KRALİYET SARAYI – MADRİD
İspanya Kralı Felipe, Kraliçe Letizia ve kızlarının sarayı. Kraliyet Ailesi Madrid Kraliyet Sarayını resmi devlet törenlerinde ve ofisleri olarak kullanmaktadırlar.

Saray, 1734’te yanan Alcazar Kalesi Sarayı kalıntıları üzerine Barok tarzda ve tonozlu bir yapıda, dönemin önde gelen İtalyan mimarlarından Filippo Juvarra ve Giovanni Battista Sacchetti tarafından tasarlamış. Saraydaki tüm bölümler özel olarak planlanmış, Kraliyet kütüphanesi, taç odası, kraliyet şapeli ve Sabatini Bahçeleri de bu özel bölümlerden bazıları.
Sarayın yüzölçümü 135.000 m2, Avrupa’daki en büyük kraliyet sarayı olma özelliğini taşıyor toplam 3418 odası vardır.
Sarayda tarihe not düşülen, oldukça görkemli İspanya monarşinin ve İspanyol halkının uzun zamandır beklediği Felipe ve Letizia’nın düğünleri 22 Mayıs 2004 tarihinde yapıldı.

ZARZUELA SARAYI
İspanya Kralı ve ailesinin ikametgahı. Oldukça mutevazi bir saray. Madrid’in kuzeyinde, El Padro dağlarına yakın konumda yer alan saray, 1638’de av köşkü olarak yapılmış. Mimarı : Juan Gomez de Mora
1990’larda evin iki yanına iki katlı birer kanat eklenmiş. Biri kraliyet ailesinin özel ofisi olarak , diğeri ofis ve ailenin koruma görevlilerinin bulunduğu yer olarak kullanılıyormuş. Kraliyet kompleksinde ayrıca fitness alanı, helikopter alanı ve küçük bir şapel bulunmaktadır.
Kral Felipe’nin babasından tahtı devralma törenleri Zarzuela Sarayında başlamıştı.

LUXEMBURG
BÜYÜK DÜK SARAYI
Grand Dük’ün Sarayı, geçmişi 1572’ye dayanan, dönemin Flaman rönesans tarzından etkilenerek inşa edilmiş saray önce belediye olarak hizmet vermiş daha sonra Kraliyet Ailesinin resmi ikameti ve çalışma ofisi olarak kullanılmış.
2. Dünya Savaşı sırasında saray Alman işgaline uğramış ve Nazilerin eline geçmiş. Naziler sarayı taverna ve konser salonu olarak kullanmışlar. 1945’de eski görevine dönmüş saray, Lüksemburg düküne ev sahipliğini sürdürmüş.
Saray şimdilerde Grand Dük Henri – Grand Düşes Maria-Teresa ve ailesinin evi. Lüksemburg resmi davetlerine ev sahipliği yapıyor saray.
Sarayın adresi : 32 Rue de l’Eau, Luxembourg

JAPONYA
TOKYO İMPARATORLUK SARAYI
Japon İmparatorunun Sarayı. Saray eski Edo Kalesi’nin bulunduğu bölgede inşa edilmiş. Sarayın toplam yüzölçümü bahçeler de dahil olmak üzere 3.41 km². Japon İmparatoru Akihito – İmparatoriçe Michiko’nin konutları ve kraliyet ailesinin ofisleri olarak kullanılmaktadır.
Oldukça mutevazi, sade ve minimal bir dekorasyonla bütünlenmiş Japon Sarayı. Saray kompleksi bahçesi ile oldukça meşhur, kompleks aynı zamanda kraliyet arşivi, müze ve idari ofisler olmak üzere birçok binayı içermektedir.

FOTOĞRAFLAR – PHOTOS

Bir Cevap Yazın

Daha Fazlası Selda's Royal

  • ROYAL YACHTS

    Kraliyet Ailelerinin Birbirinden Özel Yatları

    seldagoktas6 Kasım 2018
  • HUBERTUSJAGT

    Danish Crown Prince Family attended Hubertus Hunt 2018 Hubertusjagt : Her sene Kasım ayında geleneksel olarak düzenlenen bir kros at yarışıdır....

    seldagoktas5 Kasım 2018